Předběžné opatření soudu zakazující chystanou pondělní stávku se podle předsedy Senátu a bývalého šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha (ČSSD) musí respektovat, i když je prý chybné. Štěch to řekl ČTK s tím, že odpovědí by prý měla být ještě razantnější akce, a vyzval občany k podpoře stávky. Odbory vyhlásily stávku na protest proti vládním reformám.

"Považuji za velmi hrubou chybu, že člen vlády se ve věci stávky obrátil na soud," uvedl. Rozhodnutí soudu je podle něj chybné a neadekvátní, u občanů to podle něj sníží již tak nízkou důvěru v soudy. "Předpokládám, že odbory budou předběžné opatření respektovat," dodal ale s tím, že odpovědí by mohla být ještě razantnější akce.

Jak přežít stávku?

Přemýšlíte, jak se v pondělí dostat do práce, do školy, k lékaři? Co si myslíte o stávce odborářů, kteří chtějí zablokovat na mnoho hodin dopravu v Česku?

Hledáme nejlepší tipy, jak si se s stávkou poradit. Chceme znát vaše postřehy a názory.

Pište nám na http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.

A staňte se také spoluautory naší on-line reportáže z pondělní stávky. Pište a posílejte své zkušenosti se stávkou, fotografie i videa.


Městský soud v Praze totiž na návrh vlády zakázal předběžným opatřením pondělní stávku. Nebyla ohlášená tři pracovní dni před jejím začátkem, a podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Pokud by stávka byla, nesli by odboráři odpovědnost za případné škody.

Stávka ale podle odborářů bude, není však zatím jasné, kdy a v jaké podobě. O termínu a podobě stávky by měl rozhodnout koordinační stávkový výbor, který tvoří šest předáků. Výsledek podle šéfa odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaroslava Pejši ohlásí odboráři v neděli odpoledne.

Odbory původně stávku na protest proti chystaným vládním reformám vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice. Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích mají být blokády