Šéf železničních odborů Jaroslav Pejša v České televizi uvedl, že odbory budou protestovat ve čtvrtek 24 hodin. Odboráři by tak splnili sobotní slib, že stávka bude ještě tvrdší než původně naplánovaná na pondělí. Odborář uvedl, že na předběžném opatření soudu je chybně uvedeno datum 10. července, což by znamenalo formální pochybení soudu. Soud verdikt vynesl o měsíc dřív. "Odvoláme se proti předběžnému opatření," uvedl Pejša.

"Kdyby soud vydal předběžné opatření i na čtvrtek, měla by vláda vyhlásit stanné právo," dodal ironicky Pejša.

Ministr financí Miroslav Kalousek netajil spokojenost nad tím, že v pondělí se lidé dostanou do práce bez větších problémů. "Vláda je povinna chránit občany a jejich zákonná práva," narážel na verdikt Městského soudu v Praze, který stávku zakázal.

Z krajů do Prahy nepřijedou

Horníci z mosteckého Czech Coalu už potvrdili, že v pondělí do Prahy nepojedou. "Dostal jsem informaci, že akce v pondělí se ruší," řekl předseda odborářů Czech Coalu Jaromír Franta.

Čtvrteční stávku potvrzuje i předsedkyně závodního výboru dopravního podniku města Olomouc Josefa Bučková, kterou o novém termínu prý informovali pražští odborářští předáci.

Protest bude tvrdší, slibují odbory

Odbory původně vyhlásily stávku v dopravě v pátek dopoledne, začít měla v pondělí ve 3:00. Městský soud v Praze ji předběžným opatřením zakázal poté, co se na něj obrátilo ministerstvo financí. Podle soudu odbory neohlásily svou akci tři dny předem, takže by se jednalo o zneužití práva na stávku. Pokud by se protest konal, měli by odboráři případné škody a ztráty nahradit. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že by je po nich vláda požadovala "do poslední koruny".

Šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík řekl, že dopravní odboráři požádají další odborové svazy i veřejnost o masivnější podporu své čtvrteční stávky. Původně se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky v celé zemi. Podle předáka Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka se měla původně v pondělí blokovat v hlavním městě dvě místa. Požádal už další odborové svazy, aby se přidaly. Míst tedy podle něj ve čtvrtek bude zřejmě mnohem víc.

Městská doprava v Praze a Brně a vlaky v celé zemi se měly původně zastavit v pondělí od 3:00 do 16:00.

Odbory si chtějí na postup vlády stěžovat u Mezinárodní organizace práce, která má příští týden zasedat v Ženevě. Odborář Pomajbík označil chování kabinetu za "zbabělé a podlé". Rozhodnutí soudu je podle něj účelové. "Tyto metody nepatří do střední Evropy a do Česka," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist