Odboráři tvrdí, že čtvrteční protesty budou masivnější, než původně uvažovali. "Ministr financí Miroslav Kalousek nám svým opatřením přihrál jen další nespokojené lidi," tvrdí předseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša.
Odbory podle něj nechtějí střet s ozbrojenými složkami. "Nechceme, aby to skončilo vytloukáním oken, jak se tomu děje v Řecku nebo Španělsku," konstatoval. Zároveň řekl, že odbory živelné blokády sice organizovat nebudou, vyloučit je ale nemohou. "Víme, že nám někteří odboráři, kteří budou chtít vyjádřit podporu. Připojili se k nám například řidiči kamionů," doplnil předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.
Nejvíce čtvrteční stávka postihne Prahu a Brno. "V Brně nepojede sto procent MHD," řekl odborář. Ani Pražané nemohou počítat s tím, že by metro, tramvaje a autobusy jezdily alespoň jako o víkendu. "Na takovou dohodu nepřistoupíme," řekl Jiří Čada.
Stávka začne ve čtvrtek v 00:00 a skončí o páteční půlnoci.
Společné prohlášení Koalice dopravních odborových svazů
Koalice dopravních odborových svazů deklaruje jednotu a připravenost pokračovat ve společném postupu při organizaci stávky. Koalice dopravních odborových svazů stanovila termín stávky na čtvrtek 16. června 2011 v délce trvání 24 hodin, se začátkem v 0:00 hodin a ukončením ve 24:00 hodin. Předběžné opatření proti stávce vyhlášené na pondělí 13. června 2011 považuje za bezprecedentní porušení ústavního práva na stávku, za nicotný právní akt, který použila vláda České republiky prostřednictvím soudu, a tím porušila, dle našeho názoru, nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné právo na stávku. I přes tuto skutečnost respektuje rozhodnutí soudu s cílem nevytvářet další napětí ve společnosti. Koalice dopravních odborových svazů žádá všechny členy stávkových výborů, aby toto rozhodnutí respektovali a informovali o něm všechny dotčené zaměstnance a členskou základnu. Všechny dosud vydané pokyny a opatření, včetně důvodů stávky, zůstávají v platnosti. |
|
Podpora ČSSD a KSČM
Za odboráře se tradičně postavili sociální demokraté a komunisté. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že signálem k návratu k dialogu by mohlo být odstoupení ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a vyzval ho k rezignaci. Poslanec Stanislav Grospič (KSČM) pak označil páteční rozhodnutí soudu, který zrušil původní pondělní termín stávky, za "vysoce politicky účelové". Za zneužití soudu vládu kritizuje i Strana zelených a iniciativa ProAlt.
Soud stávku zrušil, protože nebyla ohlášená tři pracovní dny před svým začátkem, podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Návrh na zákaz stávky podalo k soudu ministerstvo financí. Pokud by se protest konal, nesli by odboráři odpovědnost za škody. Odbory stávku proto přesunuly na čtvrtek, proti rozhodnutí soudu se odvolaly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist