Jízda metrem, tramvají, autobusem nebo vlakem v Praze od 1. července podraží. Radní v úterý schválili zvýšení cen jízdného v městské hromadné dopravě. Oficiálně tomu ale neříkají zdražení, nýbrž úprava jízdného.

Místo 18 a 26 korun budou jednorázové jízdenky nově stát 24 a 32 korun. Obě jízdenky přitom budou přestupní a dojde k prodloužení jejich časové platnosti z 20 na 30 minut, respektive ze 75 na 90 minut

Děti do 15 let a senioři starší 65 let budou jezdit zdarma. Podmínkou však je, aby se stali držiteli Opencard - tedy karty s nepříliš lichotivou pověstí. Vedení magistrátu si tak chce zajistit přehled o všech cestujících. I těch, kteří jezdí gratis.

Dosud se mohou městskou hromadnou dopravou v metropoli přepravovat bezplatně pouze děti do deseti let a důchodci nad 70 let.

Podle primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD) zůstane jízdné v Praze i po úpravě jedno z nejnižších v evropských metropolích. "Udělal jsem si rychlou rešerši a zjistil, že levnější jednorázové jízdné má jen Bratislava, Barcelona, Varšava a Budapešť. Ostatní mají mnohem dražší jízdenky," řekl Březina.

Změny v ceníku by se podle plánů radních neměly dotknout předplatných časových kuponů. Město slibuje, že je nebude zdražovat až do roku 2014.

Dopravnímu podniku (DPP) se kvůli tomuto opatření sníží tržby podle odhadu asi o 240 milionů korun. Další tarifní změny by měly přinést do rozpočtu DPP asi 206 milionů. Praha tak bude muset jízdné zdarma dopravnímu podniku kompenzovat.