Praha plánuje od července zdražit jízdné v MHD. Cena jízdenek se má zvýšit o šest korun, prodlouží se také jejich platnost. Sdělil to ve čtvrtek náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Návrh už vzal na vědomí dopravní výbor a v úterý jej bude schvalovat rada hlavního města. O záměru magistrátu informovala čtvrteční Mladá fronta Dnes. Předplatné časové kupony na kartě Opencard se nebudou zdražovat až do roku 2014, slibuje město.

Cena nepřestupní jízdenky, která nyní stojí 18 korun, by se měla zvýšit na 24 Kč a přestupní jízdenka podraží z 26 korun na 32 Kč. Cestující však na ně budou moci jezdit déle a s dosud nepřestupnou jízdenkou budou moci přestoupit. U jednotlivého jízdného dojde k prodloužení časové platnosti z 20 na 30 minut, respektive ze 75 na 90 minut.

Od 1. července by zároveň měl vstoupit v platnost předvolební slib politiků, že budou pražskou MHD jezdit zdarma děti do 15 let a senioři od 65 let. Dosud mohou městskou hromadnou dopravou v metropoli jezdit bezplatně pouze děti do deseti let a důchodci nad 70 let.

"Je to jednoznačně pozitivní zpráva. Plníme jeden z klíčových bodů programového prohlášení. Pevně věřím, že změny, které zavádíme, povedou k větší atraktivitě hromadné dopravy a Pražané je přivítají," uvedl Březina.  

Dopravnímu podniku (DPP) se kvůli tomuto opatření sníží tržby podle odhadu asi o 240 milionů korun. Další tarifní změny by měly přinést do rozpočtu DPP asi 206 milionů. Praha tak bude muset jízdné zdarma dopravnímu podniku kompenzovat.

"Obě jízdenky budou nově plně přestupní a platné na veškeré spoje Pražské integrované dopravy. Lidé tedy budou moci jezdit déle a neomezeně přestupovat. Cena za minutu kratší jízdenky je nižší než dosud, u plnocenné vstupenky zůstává cena stejná a za 90 minut je možné absolvovat i zpáteční cestu," říká Karel Březina. 

Předplatné kupony se zdražovat nebudou. "Dojde k odstranění většiny výjimek a nelogičností, jakou byla například vyšší cena třídenní jízdenky oproti třem jednodenním jízdenkám," uvedl Březina v tiskové zprávě.