Expředseda ČSSD Jiří Paroubek po přečtení programových vizí kandidátů na křeslo šéfa sociální demokracie, nynějšího úřadujícího předsedy strany Bohuslava Sobotky a jihomoravského hejtmana Michala Haška, nedává naději na úspěch ani jednomu z nich. "Po přečtení obou materiálů nabývám stále většího dojmu, že má dobrou šanci se uplatnit v soutěži o předsedu ČSSD ještě někdo třetí. Třetí vzadu. Uvidíme, kdo to bude," uvedl ve svém článku na www.vasevec.cz.

Lépe Paroubek hodnotí Sobotkovu vizi, které sice leccos vytýká, ale považuje ji alespoň za podklad k diskusi. Haškův materiál není podle něj ani na této úrovni a doporučuje mu ho přepracovat. U obou postrádá zmínku o mezinárodním rozměru sociálnědemokratické politiky.

Sobotkovi Paroubek vyčetl, že chce bojovat s korupcí a hovoří o amorálnosti koalice ČSSD a ODS v Praze, zatímco ponechal na volební kandidátce kontroverzního hejtmana Jaroslava Palase. Haškovi vytkl, že má pod svým materiálem o nové sociální demokracii podepsané "staré matadory", například místopředsedu Zdeňka Škromacha a hejtmana Palase. Uvedl také, že silné reakce odborů vyvolalo Haškovo přitakání "pravicovým mýtům o neudržitelnosti sociálního státu".

Paroubek se o jiných kandidátech na předsedu nezmiňuje. Ve středu se objevila dvě další jména: místopředseda Lubomír Zaorálek a exministr vnitra Martin Pecina. Nad Zaorálkovými ambicemi Paroubek na dotaz novinářů jen krčil rameny.