Ministr dopravy a jeden z lídrů Věcí veřejných Vít Bárta v neděli fakticky doporučil sociálním demokratům zvolit předsedou strany jihomoravského hejtmana Michala Haška. Jeho rival a úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka podle Bárty spolu se středočeským hejtmanem Davidem Rathem pokračuje v paroubkovské politice a vede stranu do izolace. Bárta to uvedl v pořadu Partie televize Prima, když popisoval postup ČSSD při schvalování úsporných zákonů vlády ve sněmovně.

Vládní koalice je prosadila ve stavu legislativní nouze. Podle Bárty byl koaliční postup jenom obranou proti "procesně destruktivním krokům sociální demokracie".

ČSSD by podle Bárty měla postupovat spíše podle Haškova návodu na sociální demokracii nové generace. Jihomoravský hejtman se v něm postavil za nepopulární řešení, pokud pomohou státu, odmítl zadlužování státu a připustil, že sociální stát 20. století je minulostí a potřebuje revizi.

Parní válec koalice

Místopředseda ČSSD Milan Urban na to řekl, že ho Bártova starost o sociální demokracii dojímá, ale že ČSSD je suverénní stranou. Postup sociální demokracie ve sněmovně byl podle Urbana obranou proti "parnímu válci" vládní koalice, která má ve sněmovně díky 118 hlasům sílu prosadit téměř cokoli. Opakovaně obvinil vládu, že o podobě čtveřice úsporných zákonů s ČSSD nediskutovala a debatu ve sněmovně odmítla. Vládní koalice podle Urbana předvádí nejhorší politickou kulturu od roku 1989.

Bárta přiznal, že některé ze čtyř předloh mohly být sněmovně předloženy už v září. "Je to chyba, že jsme si nevytvořili prostor," uvedl ministr. Na druhou stranu ale uvedl, že příprava úsporného balíčku v souciální oblasti vyžadovala určitý čas.

ČSSD Brno-venkov navrhla Michala Haška na předsedu strany

Bártovy výroky v televizi byly načasovány jen o něco dříve, než jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek získal v neděli ve své domovské organizaci ČSSD Brno-venkov nominaci na předsedu strany. Nový šéf sociální demokracie bude zvolen příští rok v březnu na sjezdu strany v Brně.

Haška podpořilo 73 ze 75 účastníků jednání, kteří odevzdali platný hlasovací lístek, řekl ČTK okresní tajemník ČSSD na Brněnsku Lukáš Vágner.

Okresní organizace ČSSD Brno-venkov je první na jižní Moravě, která vybírala kandidáta na předsedu strany. Hlavním kandidátem na tento post je přitom kromě Haška i úřadující šéf strany Bohuslav SoboOpozice kritizovala program, přesto vláda důvěru nejspíše získátka, oba vlivní členové jihomoravské ČSSD. Sobotka je členem sousední organizace ČSSD na Vyškovsku.

Hašek představil spolustraníkům v projevu svoji vizi pro sociální demokracii nazvanou Desatero ČSSD nové generace. "Jasně jsem vyvrátil pomluvy o údajném posunu ČSSD doprava či rozpliznutí ČSSD vůči voličům," řekl Hašek.

Zdůraznil, že pilířem politiky ČSSD by měla být nadále její levicovost, strana se ale podle něj musí snažit oslovit voličské skupiny ve středu politického spektra.