Byl sice oficiálním kandidátem ČSSD na pražského primátora, ale nyní jdou klíčové postavy pražské ČSSD proti němu. Jiří Dienstbier mladší je jediným členem vyjednávacího týmu sociálních demokratů, který odmítá velkou koalici s ODS. "Na nějakou změnu tváří ODS vůbec nevěřím," říká Dienstbier a dodává, že i když velká koalice vznikne, pokusí se získat post předsedy pražské ČSSD a bude proti ní bojovat dál.
HN: Jaká je pravděpodobnost, že velká koalice opravdu vznikne?
Nejsem vědma. Názory jsou různé, pro některé naše členy je zásadní debata o programu. Já k tomu dodávám, že musí být splněna i druhá podmínka. A to je podmínka důvěryhodnosti. A já jsem celou dobu kampaně říkal, že chceme otevřenou, slušnou a transparentní politiku. A nevěřím tomu, že je toho možné dosáhnout s pražskou ODS. Tedy s lidmi, kteří jsou zodpovědni za pravý opak. Vždyť se podívejte na způsob, jakým byla doposud řízena pražská radnice.
HN: Ale ODS chce do rady města vyslat lidi, kteří tam předtím vůbec nebyli.
Na nějaké nové tváře ODS vůbec nevěřím. Naprostá většina jejich lidí, kteří se chovali totálně v rozporu s mými zásadami, sedí v pražském zastupitelstvu. Je úplně jedno, jestli budou třeba pánové Richter nebo Klega v radě, nebo budou jen takzvanými řadovými zastupiteli. Ve skutečnosti stejně budou ovlivňovat všechna klíčová rozhodnutí. Stejně jako Tomáš Hrdlička, o kterém se říká, že ovlivňuje v pražské ODS úplně všechno, a přitom nebyl v minulém období ani členem zastupitelstva. Takže jedna věc je formální funkce a druhá, kdo skutečně dělá klíčová rozhodnutí. Pro mě je prostě nepřijatelná koalice s ODS bez ohledu na to, jaké lidi do rady pošle.
HN: Ve tříčlenném vyjednávacím týmu jste s tímhle názorem zjevně úplně sám. Pánové Hulinský a Březina velkou koalici naopak prosazují. A mají velký, možná rozhodující vliv. Nemáte pocit, že vás jen využili v kampani?
Za předpokladu, že by se prosadila velká koalice, tak bych ten pocit měl. Pokud pražská sociální demokracie mými ústy něco slibovala a zachovala by se jinak, tak by to bylo nefér nejen vůči voličům, ale ze strany mých kolegů i vůči mně.
HN: A vy jste nečekal, že se to stane? Vždyť už před volbami bylo jasné, že rozhodující lidé v pražské ČSSD velkou koalici chtějí...
Těžko budete dopředu předpokládat, že když říkáte velké koalici ne, dostanete s tím důvěru delegátů stranické konference a totéž pak sdělujete v kampani voličům, že by to někdo neměl respektovat. Já pořád věřím, že pražská ČSSD má dost morální síly, aby tento klíčový závazek dodržela.
Budu hlasovat proti velké koalici
HN: A pokud ČSSD onu morální sílu nenajde, čím se pak bude lišit od pražské ODS? Myšleno samozřejmě z hlediska ochoty očistit pražskou radnici.
Pokud slib nedodržíme, bude to zlé. Nepochybně by nás to poškodilo. To, co v Praze nyní probíhá, je v podstatě střet o důvěryhodnost sociální demokracie. Má to dopad nejen na Prahu, protože hlavní město ovlivňuje celou zemi a celá země sleduje, co se v něm děje. Každá strana by měla mít tolik úcty k voličům, aby její klíčový závazek nepřestal platit v okamžiku uzavření volebních místností.
HN: Když velká koalice vznikne, budete v zastupitelstvu hlasovat proti?
Vůbec bych se volby rady neúčastnil. Což je totéž, jako kdybych hlasoval proti.
HN: Kolik takových v pražské ČSSD bude?
Asi nelze očekávat, že takto hlasitě jako já bude mluvit velké množství lidí. Nemyslím, že jsem úplně sám, ale říci počet lidí neumím.
HN: Objevily se spekulace, že byste mohl vyměnit místo v Poslanecké sněmovně za odchod z pražské scény.
Myslíte abych nepřekážel, až se bude o velké koalici i hlasovat? Tak to se nestane. Já sice nemůžu vyloučit, že někdo z našich pražských poslanců složí mandát a ten pak připadne jako náhradníkovi mně. Ale zcela vylučuji, že by to byl nějaký obchod. Tedy že by mně někdo věnoval poslanecké místo, abych se vzdal místa zastupitele. Já v zastupitelstvu zůstanu.
HN: Ještě k vaší autoritě uvnitř ČSSD. Před volbami jste řekl, že by významný člen pražské ČSSD Miroslav Poche, který se v HN de facto přiznal k daňovým únikům při financování strany, měl odstoupit. Neodstoupil.
Že by měl jít, jsem neřekl jen já, ale i lidé z celostátního vedení strany. Myslím, že pokud se člověk v novinách přizná v podstatě k trestnému činu krácení daně, tak by mělo následovat okamžité odstoupení z kandidátky a všech veřejných funkcí. Na tom trvám. Ale teď je to na tom konkrétním člověku, jestli se zachová zásadově, nebo ne.
HN: Tomu člověku je to evidentně úplně fuk.
Je pravda, že jsem zaznamenal spíš výčitky na svou adresu, že jsem se zachoval nesolidárně...
HN: Co k sobě tak neodolatelně táhne komunální politiky ČSSD a ODS? Nejde jen o Prahu.
Ty případy je potřeba rozlišovat. Třeba v Ostravě byla velká koalice už před volbami, náš primátor předem jasně řekl, že je to dobré uspořádání. S tím volby jednoznačně vyhrál. A jak řekl, tak udělal. Sestavil znovu velkou koalici. A navíc: pražská a ostravská ODS mají úplně jinou pověst. V Praze je ODS zcela zkompromitovaná, její rozhodování z pozadí ovlivňují pochybní jednotlivci, takzvaní kmotři. Je zcela zodpovědná za zkorumpovanost radnice, podivné zakázky...
Politici nemají ve správních radách co dělat
HN: Když řekneme, že hlavním pojítkem pro ČSSD a ODS v Praze jsou miliony pro zastupitele v dozorčích radách a další kšefty, jsme mimo?
Nevím, jak moc jste mimo, ale je pravda, že i tohle se tohle musí změnit. Pokud se budou férově zadávat veřejné zakázky, tak by nikdo neměl mít příležitost dělat jakési vedlejší kšefty nebo získávat provize. Pravidla se musí nastavit tak, aby podmínky nebyly šity na míru předem vybraným zájemcům. Stejně systémově musíme řešit problém představenstev a dozorčích rad. V zastupitelstvu bychom měli přijmout pravidlo, že v představenstvech by politici vůbec neměli být. To jsou orgány, které ty společnost řídí, a tam by měl být vrcholový management. Dozorčí rada je něco jiného. To je orgán, kde akcionář dohlíží na to, jak mu funguje společnost. V dozorčích radách by proto politici být měli. Ale zároveň by měli mít nárok maximálně na to, aby za ně společnost uhradila pojištění odpovědnosti za neúmyslně způsobenou škodu.
HN: Vy byste chtěl vládnout s TOP 09?
Pro mě je důstojná jak koalice s TOP 09, tak i odchod do opozice. Na celostátní úrovni se sice TOP 09 chová brutálněji než ODS, ale v Praze je to spíš o praktických věcech. Varianta s TOP je důvěryhodná. Je pro Prahu vlastně nejlepší, protože by přinesla největší změnu radnice. Nejčistší řešení pro ČSSD by ale byl odchod do opozice.
HN: Pražský lídr Zdeněk Tůma nám řekl, že podle jeho pocitu ČSSD s TOP 09 nikdy v Praze koalici uzavřít nechtěla. To jste mu řekl vy?
To jsem mu zcela jistě neřekl. Nikdy ze strany ČSSD nepadlo, že bychom nechtěli jednat s TOP 09. Tím méně z mých úst.
HN: Byly volby v Praze fér?
Úplně ne. ODS Prahu rozdělila účelově na sedm obvodů. Jediným cílem bylo zvýšit práh volitelnosti z pěti procent na osm až devět. Žádný jiný důvod to nemělo. To bylo vidět i z toho, jak byly namalovány okrsky.
HN: A proč jste se tedy nepřipojili ke stížnosti zelených na volby?
My jsme to udělali už před volbami. Soud stížnost zamítl s tím, že nebylo prokázáno poškození práv navrhovatelů. Teď je už jasné, že v případě zelených a Věcí veřejných k poškození došlo. Pokud by se volilo v jednom obvodu, tak by obě strany nyní měly po čtyřech mandátech. My jsme poškozeni nebyli, nám to naopak jeden mandát přidalo.
HN: Bylo by dobře, aby se volby opakovaly?
Je tady poměrně vysoká pravděpodobnost - a tím neříkám, že je vyšší než padesát procent - že soud té stížnosti vyhoví. A pak se budou muset volby uskutečnit znovu. A když soud stížnosti nevyhoví, budeme prosazovat, aby se zákon změnil tak, aby už nebylo možné s volebním systémem těsně před volbami žonglovat. Aby se v Praze už navždy volilo v jednom obvodu.
HN: Vy byste šel do opakovaných voleb?
Já bych do nich šel. Otázka je, jestli bych opět dostal důvěru své vlastní strany.
Chci být předsedou pražské ČSSD
HN: Budete kandidovat na předsedu pražské ČSSD?
Napadlo mě to. A opravdu velmi, velmi vážně to zvažuju.
HN: A co budete dělat v situaci, kdy bude uzavřena velká koalice a vy se stanete předsedou pražské ČSSD? Vypovíte koaliční smlouvu?
Samozřejmě že hodnoty, které prosazuju celou dobu - před volbami i po nich, budu prosazovat vždy.
HN: Myslíte i na pozici ve vedení celé ČSSD?
To je teď naprosto předčasné.
HN: Koho budete podporovat v souboji o post předsedy ČSSD? Bohuslava Sobotku, nebo Michala Haška?
V tomto souboji je mi pravděpodobně bližší kandidatura Bohuslava Sobotky. Protože je důslednější v prosazování hodnot a je ochoten kvůli nim i riskovat. To je vlastnost lídra.
Jiří Dienstbier
Pochází ze známé pražské politické a disidentské rodiny, oba rodiče patřili k signatářům Charty 77, otec byl prvním polistopadovým ministrem zahraničí. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Dlouholetý člen ČSSD, dva roky byl předsedou Mladých sociálních demokratů. V letech 1990-1992 poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění, v letech 1994-1998 a pak od roku 2006 člen zastupitelstva Městské části Prahy 2.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist