Sociální demokraté dvěma vítězstvími v komunálních a senátních volbách odstartovali další předvolební kampaň. Tentokrát vnitrostranickou. ČSSD už je totiž pět měsíců bez předsedy a o novém šéfovi se rozhodne příští rok na jaře.

Kandidáti jsou zatím dva: úřadující místopředseda Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Nečekaně dobrý výsledek z minulých dvou víkendů posílil Sobotkovu pozici. Jelikož socialisté ale budou nové vedení vybírat až za půl roku, situace se může změnit - jednak se může objevit další zájemce, jednak stále není jasné, jak volba vlastně proběhne.

Bude se volit přímo?

Sociální demokraté se totiž na brněnském sjezdu v roce 2007 zavázali k přímé volbě předsedy.

Tehdy to byl jediný bod z velkolepého modernizačního programu strany, který se pokoušel prosadit expředseda Jiří Paroubek. Od té doby ale nebyla přímá volba použita. Když kandidoval Paroubek v březnu 2009, vymluvilo se stranické vedení na to, že je jediný kandidát a přímou volbu obešlo.

Teď je ale situace jiná. Uchazečů je víc a sociálnědemokratické grémium by se mělo aspoň naoko pokusit přímou volbu prosadit. I když se toho část strany obává.

"Je několik rizik. Že se budou vnitrostranické skandály probírat na veřejnosti a že k volbě nepřijde dost lidí a skončí to trapasem," řekl HN pod podmínkou anonymity jeden ze členů širšího vedení ČSSD.

Jak Sobotka, tak Hašek ale přímou volbu oficiálně podporují. Rozhodovat o ní bude v listopadu ústřední výkonný výbor.

Zatímco ještě v létě bylo soupeření Haška se Sobotkou zřetelné, po úspěšných volbách se drží zpět. "Situace se dramatickým způsobem nezměnila. Jsem rozhodnut pokračovat ve změnách, které se snažím na půdě ČSSD prosazovat, a pokračoval bych v takovém úsilí, i kdyby nedopadly volby pro sociální demokracii tak dobře, jak dopadly," odpovídá opatrně Sobotka.

"Speciálně za Moravu a jižní Moravu jsou volby výborným výsledkem. Výsledek voleb je kolektivním dílem, takže nejde říct, jestli má větší zásluhy Slávek, Michal nebo Zdeněk," chválí svůj region Hašek.

Praha a Senát napoví

Pro střet mezi Haškem a Sobotkou bude důležité i to, jaká koalice se nakonec dojedná na pražském magistrátu, kde spolu soupeří dvě skupiny sociálních demokratů.

Šéf pražských socialistů Petr Hulinský chce uzavřít nejlépe koalici s ODS. Proti němu ale stojí Jiří Dienstbier mladší, který spolupráci s občanskými demokraty odmítá. Navíc by rád oslabil vliv těch, kdo ze spolupráce s ODS roky žili - což se týká právě Hulinského.

Ten má v ale ČSSD nesrovnatelně větší moc, a proto se pokouší Dientsbiera vyřadit z povolebních vyjednání, ačkoliv byl stranickým kandidátem na primátora.

Zatímco Hašek v pražském boji mírně straní Hulinskému, Sobotka se otevřeně staví za Dienstbiera. "Lídr by měl být automaticky členem vyjednávacího týmu. Nedovedu si představit, že by někdo navrhoval něco jako vyřadit lídra z vyjednávání," říká Sobotka.

A neodpustí si ani drobný rýpanec do Hulinského: "Platí, že pokud má ČSSD do budoucna uspět a mít ambici jednou vyhrát volby i v Praze, tak se musí změnit a nemůže být vazalem ODS."

Kromě Prahy (ale také třeba brněnské radnice, kde se taktéž hraje o velkou koalici) se do přetahované o vliv v ČSSD promítne také volba příštího předsedy Senátu.

Podle informací HN by Sobotka ve druhé nejvyšší ústavní funkci v Česku nejraději viděl bývalého odboráře Milana Štěcha. Naopak Hašek podporuje současného místopředsedu ČSSD a svého moravského "komplice" Zdeňka Škromacha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist