Sociální demokraté dvěma vítězstvími v komunálních a senátních volbách odstartovali další předvolební kampaň. Tentokrát vnitrostranickou. ČSSD už je totiž pět měsíců bez předsedy a o novém šéfovi se rozhodne příští rok na jaře.

Kandidáti jsou zatím dva: úřadující místopředseda Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Nečekaně dobrý výsledek z minulých dvou víkendů posílil Sobotkovu pozici. Jelikož socialisté ale budou nové vedení vybírat až za půl roku, situace se může změnit - jednak se může objevit další zájemce, jednak stále není jasné, jak volba vlastně proběhne.

Bude se volit přímo?

Sociální demokraté se totiž na brněnském sjezdu v roce 2007 zavázali k přímé volbě předsedy.

Tehdy to byl jediný bod z velkolepého modernizačního programu strany, který se pokoušel prosadit expředseda Jiří Paroubek. Od té doby ale nebyla přímá volba použita. Když kandidoval Paroubek v březnu 2009, vymluvilo se stranické vedení na to, že je jediný kandidát a přímou volbu obešlo.

Teď je ale situace jiná. Uchazečů je víc a sociálnědemokratické grémium by se mělo aspoň naoko pokusit přímou volbu prosadit. I když se toho část strany obává.

"Je několik rizik. Že se budou vnitrostranické skandály probírat na veřejnosti a že k volbě nepřijde dost lidí a skončí to trapasem," řekl HN pod podmínkou anonymity jeden ze členů širšího vedení ČSSD.

Jak Sobotka, tak Hašek ale přímou volbu oficiálně podporují. Rozhodovat o ní bude v listopadu ústřední výkonný výbor.

Zatímco ještě v létě bylo soupeření Haška se Sobotkou zřetelné, po úspěšných volbách se drží zpět. "Situace se dramatickým způsobem nezměnila. Jsem rozhodnut pokračovat ve změnách, které se snažím na půdě ČSSD prosazovat, a pokračoval bych v takovém úsilí, i kdyby nedopadly volby pro sociální demokracii tak dobře, jak dopadly," odpovídá opatrně Sobotka.

"Speciálně za Moravu a jižní Moravu jsou volby výborným výsledkem. Výsledek voleb je kolektivním dílem, takže nejde říct, jestli má větší zásluhy Slávek, Michal nebo Zdeněk," chválí svůj region Hašek.

Praha a Senát napoví

Pro střet mezi Haškem a Sobotkou bude důležité i to, jaká koalice se nakonec dojedná na pražském magistrátu, kde spolu soupeří dvě skupiny sociálních demokratů.

Šéf pražských socialistů Petr Hulinský chce uzavřít nejlépe koalici s ODS. Proti němu ale stojí Jiří Dienstbier mladší, který spolupráci s občanskými demokraty odmítá. Navíc by rád oslabil vliv těch, kdo ze spolupráce s ODS roky žili - což se týká právě Hulinského.

Ten má v ale ČSSD nesrovnatelně větší moc, a proto se pokouší Dientsbiera vyřadit z povolebních vyjednání, ačkoliv byl stranickým kandidátem na primátora.

Zatímco Hašek v pražském boji mírně straní Hulinskému, Sobotka se otevřeně staví za Dienstbiera. "Lídr by měl být automaticky členem vyjednávacího týmu. Nedovedu si představit, že by někdo navrhoval něco jako vyřadit lídra z vyjednávání," říká Sobotka.

A neodpustí si ani drobný rýpanec do Hulinského: "Platí, že pokud má ČSSD do budoucna uspět a mít ambici jednou vyhrát volby i v Praze, tak se musí změnit a nemůže být vazalem ODS."

Kromě Prahy (ale také třeba brněnské radnice, kde se taktéž hraje o velkou koalici) se do přetahované o vliv v ČSSD promítne také volba příštího předsedy Senátu.

Podle informací HN by Sobotka ve druhé nejvyšší ústavní funkci v Česku nejraději viděl bývalého odboráře Milana Štěcha. Naopak Hašek podporuje současného místopředsedu ČSSD a svého moravského "komplice" Zdeňka Škromacha.