Předsedou nového Senátu, u kterého voliči o víkendu rozhodli o obsazení třetiny křesel, bude zástupce sociální demokracie. ČSSD se podařilo získat v horní komoře Parlamentu většinu 41 hlasů, se schválením svého kandidáta tedy nebude mít problém.

Zatím zůstává nejasné, koho senátorský klub do této funkce nominuje. Nejčastěji se hovoří o třech jménech - místopředsedovi ČSSD Zdeňku Škromachovi, současném místopředsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) a první místopředsedkyni horní komory Aleně Gajdůškové (ČSSD).

První dva jmenovaní politici již uvedli, že se o post předsedy budou ucházet. Shodně si ale vystavili jednu podmínku - musí cítit dostatečnou podporu. Bude-li to v zájmu sociální demokracie, tak o tom budeme jednat, uvedl v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce nově zvolený senátor Zdeněk Škromach.

"Když by ten návrh byl, byla by tam významná podpora, tak bych kandidaturu přijal. Ale takový stav nyní není," uvedl na TV Prima Štěch.

Senátorský klub sociální demokracie by měl o tom, koho nominuje, jednat v úterý. Podle Štěcha se bude rozhodovat podle toho, zda jde o člověka, který by dokázal Senát řídit a reprezentovat.

Ve vedení zástupci všech stran

Jak Štěch, tak Škromach se shodli, že budou prosazovat poměrné zastoupení všech stran ve vedení horní komory. Měli by se v něm tedy objevit zástupci ČSSD a ODS, vlastní senátorský klub (nejméně pět senátorů) budou mít ještě lidovci a TOP 09 spolu s hnutím Starostové a Nezávislí.

Senátor Škromach také uvedl, že by se počet místopředsedů měl snížit ze současných pěti na čtyři. "I tady by se měly projevit určité úspory. Budeme jednat o redukci místopředsedů na čtyři," řekl místopředseda ČSSD v návaznosti na počínání Poslanecké sněmovny, které po květnových volbách zrušilo jedno místopředsednické křeslo.

Současný předseda horní parlamentní komory Přemysl Sobotka (ODS) je ve své funkci od roku 2004. Sám konstatoval, že si tuto pozici patrně neudrží, protože si nedovede představit, že by pro něho hlasovali sociální demokraté. V TV debatě označil jako jeden ze svých úspěchů, že dokázal dostat Senát do podvědomí veřejnosti. Jeho smysl bývá totiž některými odborníky i částí veřejnosti často zpochybňován.

Související