Jak nováčci odpovídali na majetkový dotazník HN

Věci veřejné: 66 %
24 nových poslanců
16 odpovědělo

TOP 09: 62 %
37 nových poslanců
23 odpovědělo

ODS: 53 %
26 nových poslanců
14 odpovědělo

ČSSD: 33 %
21 nových poslanců
7 odpovědělo

KSČM: 0 %
6 nových poslanců
nikdo neodpověděl

Přísně statisticky vzato, myslí to noví poslanci se změnou politického stylu jen tak napůl. Jen co si převzali poslanecké průkazky, část nových zákonodárců zapomněla na pokoru, s níž žádali voliče o hlasy.

HN po ustavující schůzi nové sněmovny rozeslaly novým poslancům formulář s desítkou otázek pídících se po jejich majetkovém zázemí. Ze sto patnácti politiků, kteří dosud nemuseli zveřejňovat své majetky v centrálních registrech, jich odpovědělo jen šedesát, tedy přibližně polovina.

Hra čísel a barev

Nejvíc vyplněných dotazníků dorazilo z kanceláří obývaných novými stranami. Avšak ani nová politická krev, která na předvolebních mítincích mluvila o transparentnějším chování, nenaplnila sliby stoprocentně. Ze čtyřiadvaceti poslanců Věcí veřejných odpovědělo jen 16 (66 procent), od TOP 09 se vrátilo třiadvacet odpovědí (62 procent). A to navzdory urgencím, které HN vznesly na tiskových odděleních stran. Ještě méně ochoty projevili politici zavedených stran. Z ODS dorazilo 14 odpovědí (53 procent), z ČSSD sedm (33 procent), od komunistů ani jedna.

Přehledně: Všech 60 odpovědí novopečených poslanců na majetkový dotazník HN najdete - ZDE

Výši svého majetku například odmítl odhadnout místopředseda Věcí veřejných a budoucí ministr dopravy Vít Bárta. Přitom právě v jeho případě je nanejvýš důležité znát jmění, s nímž vstupuje do politiky. Je spoluzakladatelem největší ryze české bezpečnostní agentury ABL (svůj podíl v minulých dnech prodal bratrovi), která může podle kritiků nejen z řad opozice získávat protekčně státní zakázky.

Aby se neopakoval případ exministra dopravy Aleše Řebíčka, jehož někdejší firma Viamont za jeho úřadování prožila takřka zázračný boom, je dobré znát detailní majetkové poměry všech osob, které vstupují do nejvyšších pater politiky. Až budou za čtyři roky poslanecké lavice opouštět, bude snadné spočítat, zda také "zázračně" nezbohatli.

Chtě nechtě

Proto nestačí čestná prohlášení, která odevzdávali někteří z nich na svých radnicích. Odkázala na ně například politická supernova ODS Jana Černochová. Místo odpovědí poslala čestná prohlášení za poslední tři roky, které odevzdávala coby starostka Prahy 2.

Z nich ovšem není možné vyčíst, s jakým majetkem do vrcholové politiky vstupuje. Za poslední tři roky si nic nepořídila, vykonávala pouze funkci ve firmě Komwag, kam ji nominovalo město. A to bezplatně.

Na čestné prohlášení odkázal i její stranický kolega David Vodrážka. "Ne každý politik jde do sněmovny zbohatnout. Věřím, že nás necháte také v klidu pracovat. Na tyto otázky odpovídám už snad pátým novinám. Neberte to ve zlém, ale mám tak trochu pocit štvané zvěře," postěžovala si Lenka Kohoutová z (ODS), jež však nakonec dotazník důkladně vyplnila.

Exministra vnitra a nového poslance Martina Pecinu (ČSSD) otázky na jeho majetek vyloženě popudily. "Mám prověrku na stupeň tajné. Každý rok dělám přiznání. Skutečně nevím, proč bych měl být vašim listem skandalizován. Nevím, jak mám odhadnout cenu svého domu, který jsem si koupil v roce 1999. Takže prosím - dejte mi svátek. Akcie nevlastním, v žádném orgánu nesedím, nic jsem neukradl ani nehodlám ukrást," napsal mimo jiné Pecina.

Jiným "novoposlancům" ale nevadí odhalit vše, i když v minulosti skládali účty ve svých městech. Například starosta Chrudimi Jan Čechlovský (ODS) odhadl svůj majetek na čtyři miliony a přiložil ještě čestné prohlášení za loňský rok. Je možné z něj vyčíst, že loni dlužil za hypoteční a jiné úvěry 3,3 milionu korun. Stanislav Polčák (TOP 09) vypočítal všechny nemovitosti a jejich přibližnou hodnotu. "Chcete i přesnou lokaci?" nabídl další upřesnění.

Dotazník HN nepřímo otestoval i to, jak jsou noví poslanci připraveni komunikovat se svými voliči. Formulář jim totiž přišel do e-mailových schránek, které se objeví na jejich oficiálních stránkách po kliknutí na heslo "Můžete mi napsat".

Někteří z nich otevřeli své služební schránky až druhý týden svého nového zaměstnání. "Měl jsem technický problém, až teď jsem vše zprovoznil," hlásil třeba Václav Vacek (VV) v pátek 2. července, tedy přesně dvanáct dní po odeslání formuláře.

HN do dotazníku nezahrnuly Karla Schwarzenberga. Přestože je předseda TOP 09 v dolní komoře parlamentu nováčkem, majetková přiznání podával v minulých letech coby senátor.

Dobře zajištění sněmovní nováčci

Starší auto, rodinný domek nebo byt, občas ještě chata. Majetek všehovšudy za tři čtyři miliony korun. Zjednodušenou optikou tak vypadá jmění průměrného poslaneckého nováčka. Do Sněmovní ulice ale letošní volby katapultovaly i řadu zámožných politiků, kteří se o svém majetku nebojí hovořit veřejně.

 

Michal Babák (VV)

Jako sponzor nalil do Věcí veřejných šest milionů korun. Michal Babák patří podle majetkového průzkumu HN k nejbohatším novým poslancům. Ale také k nejzadluženějším. Své závazky - půjčky a hypotéky - vypočítal na jedenáct milionů korun. Má většinový podíl v poradenské firmě MxB, ale prý nehrozí, že by se při hlasování ve sněmovně ocitl ve střetu zájmů. "Pokud držení podílu nebude ze zákona možné a pokud to bude neetické, vzdám se ho," přislíbil. Svůj majetek odhadl na "cca 17 milionů korun".

Jaroslav Lobkowicz (TOP 09)

Do přesného ohodnocení svého majetku se raději nepouštěl. "Je to velmi složité. Jedná se o nemovitosti, různé sbírky, velkou knihovnu," omluvil se Jaroslav Lobkowicz, ale současně předložil dlouhý seznam majetku včetně soch od Lazara Widmana. Například: "Polovina zdevastovaného zámku v Křimicích. Opravuje se, odhadované náklady několik set milionů korun." Lobkowicz je spoluvlastníkem dvou firem a činovníkem tří veřejných spolků. Říká, že se těchto funkcí nevzdá. "Ve střetu zájmů se může ocitnout každý aktivní člověk. Pokud se všeho vzdá, ztratí veškerý kontakt s reálným životem, což se poslancům vytýká," argumentuje.

Pavel Drobil (ODS)

Občanský demokrat a budoucí ministr Pavel Drobil jen těžko odhaduje hodnotu svého majetku. Je totiž spoluvlastníkem hned několika firem: Lázně Darkov, C&D Finance Holding a Advokátní kanceláře Pyšný, Weber & Partneři. "Vzhledem k tomu, že většinu majetku mám uloženu v akciových podílech, které nejsou veřejně obchodovatelné, a nemám zpracovány znalecké posudky, potom sdělovat jakékoliv číslo by bylo zavádějící. Například obrat Lázní Darkov byl v loňském roce 430 milionů korun," napsal do dotazníku. Vedle akcií ještě vlastní bytový dům v Ostravě s pozemky a apartmán v Beskydech. Jejich cenu odhaduje na 15 milionů korun.

Karolína Peake (VV)

Mezi finančně zajištěné "novoposlance" se řadí i Karolína Peake. Jen cenu bytu na Malé Straně v Praze odhaduje na patnáct milionů korun. V dotazníku přiznala ještě dvě rodinná auta. Vyčíslovat úspory, které má společně s manželem, se jí ale příliš nechtělo. "Na vyžádání to ráda sdělím, ale nechci to psát do dotazníku, který zveřejníte," uvedla a vysvětlila to obavou o své děti.

Radek John (VV)

Budoucí ministr vnitra a šéf VV se v dotazníku zmínil i o partnerské krizi. "Mám příjmy z pronájmu bytu a části domu v Prachaticích. Jde řádově o desítky tisíc každý měsíc. Na bankovních účtech, ve fondech, pojistkách, penzijním připojištění jsme měli s manželkou Zlatou Adamovskou uloženo kolem pěti milionů korun. Po rozvodu v dubnu tohoto roku jsme si dosud tuto částku přesně nerozdělili," uvedl John. Nově si koupil družstevní byt na Praze 5. Je rovněž majitelem vinného sklípku v Mikulově.