Hádka, pauza, interpelace, rozchod - tak by se ve čtyřech slovech dala popsat čtvrteční mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Vlastně šlo o pokračování odloženého setkání z poloviny března, které iniciovala ČSSD kvůli zdravotnickým tématům.

Na ničem konkrétním se zákonodárci neusnesli a jednání odpoledne přerušili. Sociální demokraté vinili ODS z obstrukcí. Občanští demokraté zase poukazovali na to, že ČSSD si ve sněmovna udělala předvolební mítink.

Pře začala hned ráno, důvod sporu byl na první pohled velmi sporadický - smí se jednání o privatizaci brněnské tkáňové banky účastnil náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS), nebo ne? Politici hledali odpověď asi půl hodiny. Poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) označil poslance ODS za analfabety ve znalosti jednacího řádu, když tvrdili, že Šnajdr v sále být může.

"Mně ta debata nevadí. Koneckonců čas hezky plyne a k meritu věci, po kterém touží pan doktor Rath, se nedostáváme," kvitoval průtahy bez výsledku poslanec ODS Jan Bürgermeister.

Když pauza, tak na dvě hodiny 

ČSSD opakovaně obviňovala své politické oponenty z toho, že jednání záměrně blokují. "Nemáte tady předsedu klubu (Petra) Tluchoře, ten se někde poflakuje, místo aby plnil tady svoje povinnosti, nemáte tady výkonného předsedu své strany, který taky někde pobíhá místo toho, aby tady byl, oba za to berou plat. Čili já nevím, jestli je to vědomá obstrukce, nebo váš naprostý analfabetismus, co se týká jednacího řádu," uvedl Rath. Zároveň všechny vyzval, aby zkusili chvilku poslouchat a potom i přemýšlet.

ODS zhruba po půlhodinové slovní přetahované požádala o dvouhodinovou pauzu na poradu klubu. "Pane poslanče, nikdy jsme dvě hodiny nedávali, když tak bych poprosil hodinu a třeba padesát minut...," podivoval se předseda dolní komory Parlamentu Miloslav Vlček.

"Já myslím, že teď jsme viděli při hlasování, kolik přišlo dnes poslanců Občanské demokratické strany do práce, bylo jich 23, z klubu, který čítá téměř 80 poslanců. O čem se chce těch 23 poslanců radit dvě hodiny?," tázal se první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Nakonec byla ale přestávka vyhlášena.

Pokračování až těsně před volbami 

Výpady mezi poslanci ČSSD a ODS poté pokračovaly i při jednání o tkáňové bance. Mimořádná schůze několikrát čelila návrhům občanských demokratů na přerušení do konce volebního období sněmovny, nebyly ale úspěšné. Až chvíli po zahájení odpoledního jednání si poslanci na návrh ČSSD odhlasovali, že budou v diskusi o zdravotnických věcech pokračovat 18. května, tedy 10 dní před termínem konání voleb.

Sociální demokraté návrh na přerušení zdůvodnili nedůstojnými podmínkami pro jednání, protože občanských demokratů bylo málo a navíc se často odhlašovali z hlasovacího systému. Občanští demokraté s nedůstojností souhlasili, svalovali ale vinu na ČSSD. Sociální demokraté si podle nich udělali ze schůze kampaň a ani se neobtěžovali přijít všichni. Do systému bylo v době jednání přihlášeno zhruba mezi šesti a osmi desítkami poslanců. Ve sněmovně je jich 200.

Po přerušení mimořádné schůze pokračovalo řádné dubnové zasedání interpelacemi. Bylo jich šest, poslanci vyslechli tři odpovědi. Řada členů vlády včetně premiéra Jana Fischera se totiž z dnešního zasedání dolní komory omluvila.

Mezi nimi také čerstvě jmenovaná šéfka resortu životního prostředí Rút Bízková. "To nám to pěkně začíná," uvedl po přečtení její omluvy s úsměvem předsedající schůze Jan Kasal (KDU-ČSL). Někteří poslanci jeho slova doprovodili potleskem.

Schůze svolaná ke zdravotnickým tématům začala už v březnu. Poslanci projednali restrukturalizaci zdravotních ústavů. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková tehdy překvapivě oznámila, že změny kvůli politickému tlaku zastavuje.