Očekávání, že středeční projednávání státního rozpočtu na příští rok nebude klidné, se vyplnilo. Po úvodním slovu předsedy vlády Jana Fischera a krátkém projevu ministra financí Eduarda Janoty se u řečnického pultu protočila plejádá diskutujícíh poslanců v obecné rozpravě.

O osobní útoky a vytahování starého špinavého prádla nebyla nouze. Po více než třech hodinách byla diskuze přerušena, poslanci odešli na oběd, schůze znovu začala ve 14:30. Nejostřeji se do sebe pustili středočeský hejtman David Rath (ČSSD) a zákonodárce hájící barvy ODS David Šeich.

Šeich se na úvod podělil o svůj dojem, že se účastní projednávání státního rozpočtu Kuby, nikoli České republiky. Poté začal slovní ping-pong s Rathem, dohromady se oba u mikrofonu objevili šestkrát.

Rath: Usvědčujete se z křupanství

"Chci vás upozornit, že zatímco někteří si kupují drahé hodinky za své zdaněné peníze, tak někteří jsou sběratelé drahého umění a za krajské. To je problém vás, sociálních demokratů, že neutrácíte ze svého," vzkázal Šeich hejtmanu Rathovui, který pro Středočeskou galerii v úterý zakoupil středověkou miniaturu za 17,5 milionů korun.

Poslanec ČSSD se vzápětí přihlásil o slovo a nešetřil kritikou na adresu Šeicha: "Pane poslanče, opět jste zde nemluvil pravdu. Stejně tak když jste tvrdil, že jste nepil před jízdou a byl jste přitom opilý. Není správné lhát. Navíc, když někoho kritizujete za to, že pro Českou republiku získal světový umělecký unikát, ne pro sebe, pro české občany, který by byl navždy ztracen, tak se sám usvědčujete z jisté míry křupanství."

"Vy jste typická pijavice přisátá na veřejných penězích," dodal Rath na dresu Šeichova podnikání. "Vy se pohybujete v tomto pološeru veřejných dotací, to se nám to podniká, že, pane poslanče, když nám to erár platí!" uzavřel středočeský hejtman.

Přesuny za 12 miliard 

Levice chce ve státním rozpočtu přesunout přes 12 miliard korun. Pozměňovací návrhy nemají podporu pravicových poslanců, podle kterých jde o nadměrné zatěžování státní kasy. Levici obviňují z neuváženého plýtvání veřejných financí.

Rath obhajoval například navýšení peněz pro státní zaměstnance s tím, že to posílí poptávku. Poslanec ODS Zdeněk Lhota na to zareagoval a veřejně prezentoval, že by Rathovi osobně rád věnoval tisíc korun. "Běžte do restaurace, povzbuďte tu poptávku," vzkázal svému kolegovi ze sněmovních lavic.

Co zaznělo v Poslanecké sněmovně při schvalování návrhu státního rozpočtu na rok 2010

Předseda vlády Jan Fischer: A ještě je tu jedna věc, kterou chci zdůraznit velmi jasně. Změny, které vláda a já osobně můžeme přijmout, musí být v každém případě změny v rámci již schváleného deficitu. S čím nemůžeme principiálně souhlasit, je skryté zvyšování deficitu. A bohužel i takové návrhy byly ve druhém čtení vzneseny. Budu konkrétní. Pokud jsou některé nové výdaje jako například zvýšení prostředků na platy ve veřejném sektoru navrhovány na úkor snížení výdajů na správu státního dluhu, nebo na úkor kapitoly důchodů, potom jde fakticky o zvýšení deficitu. Všichni víme, že přestat vyplácet důchody, nebo přestat splácet úroky ze státního dluhu prostě nelze.

Ministr financí Eduard Janota: Nicméně nejhorší, co by mohlo být, je rozpočtové provizorium. V tom s vámi souhlasím, protože to by byl jasný signál pro to, že Česká republika není schopna řešit veřejné finance. Schválení rozpočtového provizoria se zcela jistě promítne do snížení kredibility vůči České republice, do zvýšení nákladů na financování dluhů a zhoršení podmínek pro financování, a to zcela určitě v řádu minimálně jednotek, ne-li desítek miliard v ročním vyjádření.

Poslanec Jiří Paroubek (předseda ČSSD): Schválit státní rozpočet, hlasovat pro něj v této složité době je gestem státnické zodpovědnosti a umožní České republice vyhnout se rozpočtovému provizoriu.

Poslanec David Šeich (ODS): Mému mládí určitě nepřísluší, abych mentoroval ctihodné členy této Poslanecké sněmovny, ale myslím si, že prosbu si dovolit mohu. A to je prosba, abychom sebrali poslední zbytky zdravého rozumu a soudnosti a pokusili se nepřijmout jediný pozměňovací návrh navržený v této Poslanecké sněmovně.

Já vnímám, že pan poslanec Rath je úspěšný podnikatel zejména v oblasti zdravotnictví a je také několikanásobný zaměstnanec Poslanecké sněmovny, krajského úřadu, takže v podstatě vydělá v každé z těch skupin. Ale Chci vás upozornit, že zatímco někteří si kupují drahé hodinky za své zdaněné peníze, tak někteří jsou sběratelé drahého umění a za krajské. To je problém vás, sociálních demokratů, že neutrácíte ze svého (Tleskají poslanci napravo.)

Poslanec Zdeněk Lhota (ODS): Dovolte mi zareagovat na předřečníka (David Rath), když zde před chvilkou hovořil o tom, že východiskem je nekonečné povzbuzování poptávky. Řeč je o vás. Já bych vám tady rád věnoval osobně tisíc korun. Běžte do restaurace, povzbuďte tu poptávku.

Poslanec David Rath (ČSSD) k Šeichovi:  Dále, pane poslanče, opět jste zde nemluvil pravdu. Stejně tak když jste tvrdil, že jste nepil před jízdou a byl jste přitom opilý. Takže prosím, abyste mluvil pravdu. Není správné lhát. Navíc, když někoho kritizujete za to, že pro Českou republiku získal světový umělecký unikát, ne pro sebe, pro Českou republiku, pro české občany, který by byl navždy ztracen, tak se sám usvědčujete z jisté míry křupanství, protože to přece nemůžete myslet vážně. 

Vy jste totiž typická pijavice přisátá na veřejných penězích - (Hluk v sále, bouchání do stolů poslanci ODS.) - kdy podnikáte s veřejnými penězi, podnikáte s penězi obcí, Evropské unie, s dotacemi. Tam se v tomto pološeru ...  veřejných dotací, využíváte svých kontaktů jako poslanec ke svému byznysu. To se nám to podniká, že, pane poslanče, když nám to erár platí! (Potlesk poslanců ČSSD.)

Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09): Já jsem se během těch faktických poznámek mezitím rozhodl, že nebudu reagovat na vaše (Zaorálkovo) vystoupení, protože bych riskoval vaši opětovnou reakci. A toto riziko nepodstoupím, dokud nebudu ujištěn ministryní zdravotnictví, že i poslanec v Poslanecké sněmovně je povinen dodržovat hlukové hygienické normy.  

Zdroj: Stenoprotokoly Poslanecké sněmovny PČR 

Související