"Chceme zabránit zvyšování deficitu, levice pohrdá právem," hájili už ve středu zdržovací taktiku v Poslanecké sněmovně občanští demokraté. A nadále v ní úspěšně pokračují i v pátek.

Diskusi o obstrukcích vyvolalo vystoupení místopředsedy ODS Petra Nečase. Navrhl vyřadil asi tři desítky bodů z programu. Nazval to racionalizací sněmovní schůze. Návrh na vyřazení každého z bodů na rozdíl od čtvrtku zdůvodňoval, jeho vystoupení trvalo několik desítek minut.

"Pan poslanec Nečas by si měl nechat narůst vousy. Pro délku jeho projevu se mu začíná přezdívat Fidel," komentoval předseda klubu KSČM Pavel Kováčik s poukazem na kubánského vůdce Fidela Castra, jehož projevy jsou svou délkou proslulé.

"Neobstruujte, pracujte!"

Na odpolední tiskové konferenci se pak předseda ČSSD Jiří Paroubek obrátil na poslance ODS s výzvou: "Neobstruujte, pracujte!". Občanští demokraté podle něj přestali do sněmovny přinášet vlastní návrhy. "Na práci chlapci moc nejsou," prohlásil Paroubek s tím, že pokud poslanci chtějí v blokování jednání sněmovny pokračovat, měli by za "neodpracovanou dobu" vrátit plat.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že své návrhy chtějí sociální demokraté prosadit mimo jiné tím, že poslanci budou přístí týden jednat i ve večerních hodinách, případně by mohlo dojít i k prodloužení současné schůze Poslanecké sněmovny o týden.

Na mateřskou se už v pátek nedostane

 

ODS se stejně jako ve čtvrtek nepodařilo vyřadit z pořadu předlohy ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a další poslanecké návrhy. Občanským demokratům se ale podařilo dostat na dnešní program senátní návrh zákona o účastnících komunistického odboje. Také to pokládala levice za zdržování.

Senátní předloha je podle Sobotky kontroverzní. "Nic jiného už dnes neprojednáme. Je to plán na to, jak zlikvidovat veškeré ostatní zařazené body," tvrdil. Šéf poslanců ODS Tluchoř označil jeho argumentaci za neuvěřitelnou a nepřijatelnou.

Sněmovna si kvůli zdržení odhlasovala, že dnes bude moci jednat i po 19:00. V pátky obvykle končí poslanci jednání už brzy odpoledne. "Návrhy zákonů ve třetím čtení ale už nebude možné dnes projednávat," doplnil odpoledne Sobotka.

Nedojde tak na konečné hlasování o návrhu KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci nebo například na zvýšení mateřské na loňskou úroveň.