Předsednictvo ČSSD rozhodlo, že jeden z nejvýraznějších politiků této strany, kontroverzní středočeský hejtman David Rath bude kandidovat za sociální demokracii v říjnových volbách.

Rath byl na jednání v Lidovém domě, kde se rozhodovalo, zda setrvá na druhém místě kandidátky ve středních Čechách, osobně přítomen. V úzkém kruhu nejvýše postavených politiků ČSSD se rozhodlo, že Rath zůstane, kde je. "Už se k tomu nechceme vracet, s Davidem Rathem jsme domluveni," řekl po jednání předsednictva Jiří Paroubek.

Proti Rathovi se stavěl především lídr kandidátky Milan Urban, který minulý týden řekl, že odmítá kandidovat spolu s Rathem.

Jiří Paroubek se za Ratha postavil už ve čtvrtek. Ratha kritizoval, ale odmítl se přidat k těm, kteří žádají jeho odchod.

Deník Právo ve čtvrtek informoval o obavách vedení ČSSD z toho, že Rath může způsobit porážku sociálních demokratů ve Středočeském kraji.

"Já se neztotožňuju se všemi kroky pana doktora Ratha, on udělal v poslední době mnoho chyb a já mu to také mezi čtyřma očima říkal a v poslední době to říkám otevřeně," reagoval na to ve čtvrtek Paroubek. Na kandidátce by však podle předsedy sociálních demokratů měl zůstat.

Rath by si měl rozmyslet, jestli chce být hejtmanem, nebo poslancem, soudí místopředseda strany Roman Onderka. Odchod Urbana z čela kandidátky by podle něho znamenal pro stranu před volbami oslabení.

Výběr kontroverzních událostí kolem středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha za poslední rok:

Kauza Bušina

Spolustraníci včetně předsedy ČSSD Jiřího Paroubka kritizovali Ratha za to, že okamžitě neukončil spolupráci se svým spolupracovníkem, investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou. Minulý týden byl Bušina obviněn z rozsáhlých daňových úniků. Rath navíc obvinil policii, že jde o politický útok a že policie zůstává pod vlivem bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langra.

Přidělování krajských dotací

Hejtman Rath bývá kritizován za způsob přidělování dotací ve Středočeském kraji. V situaci, kdy je takřka v celém kraji nedostatek míst ve školách, získalo šedesátimilionovou dotaci na školu město Hostivice, kde Rath bydlí a je zastupitelem. Média upozornila na téměř desetimilionovou dotaci na opravu komunikací pro obec Zbuzany, a to především proto, že v obci je místostarostou Rathův bratr Michal. Navíc je i zaměstnancem středočeského krajského úřadu, kde za Rathova vedení povýšil. Současnou dotační politiku kraje kritizují i starostové řady středočeských obcí.

Kritika soudního rozhodnutí

Rath několikrát zpochybnil soudní rozhodnutí v souvislosti s proplácením zdravotnických poplatků krajem. Například pohrozil trestním oznámením na soudkyni, která zakázala hradit třicetikorunové poplatky v krajské lékárně v Mladé Boleslavi. V této souvislosti ho kritizoval i předseda ČSSD Paroubek, který řekl, že Rath musí přestat s útoky na nezávislost justice.

Veřejné vystupování

Rath je podle médií svými spolustraníky stále častěji kritizován za své veřejné vystupování, útočnou rétoriku a údajnou aroganci, z poslední doby například za vystoupení v televizní debatě s jeho předchůdcem v čele kraje Petrem Bendlem (ODS). Podle tisku mezi některými členy ČSSD panuje obava, že by Rathovo vystupování mohlo stranu poškodit v nadcházejících volbách do sněmovny.

Působení v čele Středočeského kraje

Krom rozdělování dotací je Rath napadán i za další kroky, které učinil po nástupu do čela kraje. Vyměnil řadu vedoucích pracovníků krajského úřadu, krajských nemocnic i dalších organizací kraje, což kritizovala především opozice. Nevoli u některých starostů a občanů středočeských obcí ležících severně od Prahy vyvolal svým výrokem, že bude podporovat tzv. severní variantu severní větvě obchvatu Prahy, byť kraj doposud podporoval její jižní trasu, která je také již zapracována do územního plánu.