Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) by měl jasně říct a rozhodnout se, zda chce působit jako hejtman, nebo fungovat jako poslanec. ČTK a televizi Z1 to v pátek řekl místopředseda ČSSD Roman Onderka po dopoledním jednání grémia strany. Uvedl to v reakci na dotaz týkající se údajných sporů kolem středočeské kandidátky. Středočeský volební lídr Milan Urban totiž podle médií pohrozil, že z kandidátky odstoupí, pokud na ní Rath zůstane.

Deník Právo ve čtvrtek informoval o obavách vedení ČSSD z toho, že Rath může způsobit porážku sociálních demokratů ve Středočeském kraji. Někteří významní členové strany proto podle deníku chtějí, aby nekandidoval. "Já se neztotožňuju se všemi kroky pana doktora Ratha, on udělal v poslední době mnoho chyb a já mu to také mezi čtyřma očima říkal a v poslední době to říkám otevřeně," reagoval na to již ve čtvrtek předseda strany Jiří Paroubek.

Hašek se poslaneckého mandátu vzdal 

Onderka v pátek zdůraznil, že si nedokáže představit, že by Urban jako lídr této kandidátky na ní nebyl, protože by to stranu před volbami oslabilo. Na druhé straně poukázal i na hromadění veřejných a stranických funkcí některých politiků. Připomněl případ bývalého předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška, který se stal jihomoravským hejtmanem a poslaneckého mandátu se poté vzdal.

"Ten se k tomu postavil chlapsky. Jasně si určil, kde chce pokračovat v politice, v tomto případě jakožto hejtman," poznamenal. "Chlapské by bylo, kdyby David Rath řekl, co chce dělat: jestli chce dělat hejtmana Středočeského kraje, nebo poslance Parlamentu České republiky," prohlásil Onderka.

Paroubek sklidil kritiku za veřejné vystupování 

Dopoledne se sešlo grémium ČSSD, kde se mělo jednat o přípravě na sobotní programovou konferenci. Avizovanou tiskovou konferenci strana ale zrušila. Odpoledne má jednat ještě předsednictvo strany. Server Novinky.cz uvedl, že se Paroubek na jednání názorově střetl s některými členy vedení. Ti ho prý kritizovali za napadání médií a vytýkali mu veřejné vystupování.

Vysocí představitelé ČSSD, které se ČTK podařilo oslovit, se k obsahu jednání nechtěli vyjadřovat. Místopředsedkyně senátorského klubu Alena Gajdůšková ČTK odkázala na to, že kandidátky se budou uzavírat v pátek večer a v sobotu. Do té doby by bylo nekorektní se k nim vyjadřovat jinde než na příslušném jednání, sdělila ČTK prostřednictvím textové zprávy.