Středočeský hejtman David Rath, který je za Středočeský kraj na druhém místě kandidátky ČSSD do Poslanecké sněmovny, podle šéfa strany Jiřího Paroubka dělal chyby, kandidovat ale přesto bude. Paroubek to řekl na čtvrteční tiskové konferenci v Ostravě.

Vedení ČSSD se podle čtvrtečního deníku Právo bojí, že Rath může způsobit porážku sociálních demokratů ve Středočeském kraji i na celostátní úrovni. Někteří významní členové strany proto chtějí, aby Rath nekandidoval. Lídr středočeské kandidátky a místopředseda ČSSD Milan Urban pohrozil, že z kandidátky odstoupí, pokud na ní bude Rath figurovat, napsalo Právo.

"Já se neztotožňuju se všemi kroky pana doktora Ratha, on udělal v poslední době mnoho chyb a já mu to také mezi čtyřma očima říkal a v poslední době mu to říkám otevřeně," uvedl Paroubek.

Paroubek kritizoval Bušinu, ten ihned skončil

Rath podle něj musí okamžitě ukončit "onu záležitost" svého spolupracovníka a člena ČSSD Filipa Bušiny, který je obviněn ze stamilionových daňových úniků.

Bušina mezitím "onu záležitost" částečně vyřešil sám. Agentuře ČTK sdělil, že ve čtvrtek rezignoval na funkci investičního náměstka středočeských krajských nemocnic a na jeho žádost mu bylo přerušeno členství v ČSSD. 

Paroubek: Kandidátku schválila většina 

Rath musí podle Paroubka také přestat s útoky na nezávislost justice. Šéf ČSSD tím zřejmě narážel na Rathovu častou kritiku soudů, zejména za rozhodování o zdravotnických poplatcích.

Ve středočeské ČSSD byla kandidátka podle Paroubka schválena velkou většinou hlasů. Také předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš nevidí důvod k tomu, aby Rath kandidátku opouštěl, uvedl Paroubek.

Rath se musí věnovat zdravotnictví, protože je málo lidí, kteří se mu vyrovnají jak intelektem, tak erudicí, uzavřel šéf nejsilnější opoziční strany.