Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se letos budou konat 9. a 10. října. O termínu konání ve středu rozhodl prezident Václav Klaus, informoval jeho mluvčí Radim Ochvat.
Říjnový termín voleb byl všeobecně očekáván, prezident zvolil nejzazší možný termín. Předčasné volby se podle ústavního zákona o rozpuštění sněmovny musely uskutečnit do poloviny října.
Zákon podobně jako téměř totožná norma z roku 1998, která byla přijata po pádu poslední Klausovy vlády, zkrátil některé termíny pro organizaci předčasných voleb. Například politické strany a hnutí mají předložit kandidátní listiny do 44 místo 66 dnů před dnem voleb, tedy nejpozději do středy 26. srpna.
S čím hlavní hráči přicházejí
Jiří Paroubek a Mirek Topolánek spolu můžou po říjnových volbách docela v klidu uzavřít velkou koalici, aniž by jeden z nich musel nějak výrazně ustupovat. První nástřely ekonomických programů ODS a ČSSD totiž ještě nikdy nebyly tak podobné jako nyní.
Za všechno může ekonomická krize. Kvůli recesi už dnes chybí v rozpočtu desítky miliard korun. A ODS i ČSSD před volbami moc dobře vědí, že na své tradiční předvolební taháky z několika minulých voleb nebudou mít peníze.
Předvolební harmonogram:26. srpna - Končí lhůta pro podávání kandidátních listin krajskému úřadu (termín byl zkrácen na 44 z obvyklých 66 dnů před konáním voleb). 26. srpna až 30. srpna - Přezkoumání kandidátních listin krajským úřadem (lhůta zkrácena ze 66-60 na 44-40 dnů). 30. srpna - Konec lhůty, ve které je možné doplňovat do kandidátních listin další kandidáty a měnit jejich pořadí (lhůta zkrácena z 60 na 40 dní). 9. září - Termín pro odstranění případných vad na kandidátních listinách (termín zkrácen z 50 na 30 dní). 10. září - Krajský úřad do tohoto dne rozhodne o registraci kandidátek, škrtnutí kandidáta nebo odmítnutí kandidátní listiny (termín zkrácen ze 49 na 29 dní). Proti rozhodnutí je možné se odvolat u soudu. 10. září - Termín pro losování volebních čísel kandidujícím stranám a hnutí Státní volební komisí (termín zkrácen ze 45 na 29 dní). 26. září - Termín pro registraci kandidátních listin na základě rozhodnutí soudu (termín zkrácen z 20 na 13 dní). 26. září až 7. října 14:00 - Doba vyhrazená pro volební kampaň v Českém rozhlase a České televizi. Čtrnáct hodin bezplatného vysílacího času rozhlasu i televize si rovným dílem rozdělí kandidující subjekty. Termíny vysílacích časů určí los. 6. října - Dodání hlasovacích lístků voličům. Zároveň se od tohoto dne nesmí zveřejňovat předvolební nebo volební průzkumy. Zákaz končí ukončením hlasování. 9. října 2009 - První den voleb. Hlasování začíná ve 14:00 a končí ve 22:00. 10. října 2009 - Druhý den voleb. Hlasování začíná v 8:00 a končí ve 14:00. |
ČSSD: Na vyšší dávky není
ODS tak letos kvůli děravému rozpočtu vůbec poprvé nebude slibovat výrazné snížení daní. "My bychom samozřejmě daně snižovat chtěli. Před našimi plány v daňové oblasti ale dostane přednost ozdravení veřejných financí. Obrovské úroky státního dluhu se už dnes stávají pro rozpočet obrovskou přítěží. Slibovat další snížení daní je proto předčasné," vysvětluje hlavní ekonomický expert ODS Martin Kocourek.
Socialisté zase kvůli krizi vůbec poprvé nebudou slibovat výrazné zvýšení sociálních dávek. " Budeme chtít mírně zvýšit nemocenskou a důchody, ale jinak není v době recese pro zvyšování sociálních dávek prostor. Naším cílem je udržet současné sociální standardy," potvrzuje stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.
Se zvyšováním, ale ani se snižováním sociálních dávek nepočítá v době krize ani ODS. Přísnější hodlá být jen na lidi, kteří nechtějí pracovat. "Chceme, aby práce i za nízkou mzdu byla výhodnější než pobyt na dávkách. Klíčovým bodem našeho programu proto bude vytváření nových pracovních míst," říká místopředseda ODS Petr Nečas.
Pravdou ale je, že když se v dubnu ODS a ČSSD dohodly na společném protikrizovém balíku, tak ODS bez větších problémů souhlasila se zvýšením podpor v nezaměstnanosti. Jediným větším rozdílem mezi ODS a ČSSD tak v ekonomických otázkách zůstává pohled na daně. Zatímco ODS je zásadně proti zvyšování současné rovné daně z příjmu, socialisté chtějí zavést milionářskou daň pro lidi s příjmem nad 100 tisíc měsíčně. Zároveň uvažují o tom, že sníží daně lidem s nižšími příjmy.
ČSSD chce také na rozdíl od ODS mírně zvýšit daň z příjmu firem z 19 procent, které budou podniky platit od roku 2010, na 21 procent a zavést dědickou daň i mezi příbuznými u majetku nad 10 milionů korun. Tím ale výraznější rozdíly mezi ODS a ČSSD v ekonomice končí.
Kalousek bude riskovat
Ani jedna z velkých stran v žádném případě nebude po volbách vládnout sama. Proto bude hodně záležet na tom, jestli se do sněmovny kromě ODS, ČSSD a komunistů dostanou i lidovci, Kalouskova TOP 09, zelení nebo některá z dalších menších stran.
Pokud by dostala ODS šanci vládnout s lidovci a TOP 09, tak by mohla po několika ústupcích vůči KDU pohodlně pokračovat v reformách Topolánkovy vlády. Zatímco lidovci by se snažili snížit daně rodinám s dětmi, Kalousek by tlačil ODS k liberálním reformám zdravotního a důchodového systému.
"Reformy musí mít jedno společné: víc spoluúčasti. Bez ní není možné udržet kvalitu zdravotní péče ani dnešní výši důchodů. Budeme to voličům opakovat pořád dokola," prozrazuje předvolební strategii TOP 09 Kalousek.
Menší strany bude ke svému vládnutí pravděpodobně potřebovat i ČSSD. Určitě nejpřirozenějším spojencem socialistů jsou dnes lidovci, kteří chtějí stejně jako ČSSD zvýšit daně nejbohatším, znovu zavést společné zdanění manželů nebo co nejrychleji přijmout euro.
Zvyšování zdravotního a sociálního pojištění pro nejbohatší by ale ČSSD s lidovci neprosadila. "Zvýšení stropů, nad které se už neplatí pojištění, by zdražilo cenu práce. A s tím my nesouhlasíme," ujišťuje místopředseda KDU-ČSL a nový "postkalouskovský" finanční expert lidovců Pavel Horák.
ODS: Program bude v srpnu
Občanští demokraté letos zvolili překvapivou volební taktiku. Zatímco v letech 2002 i 2006 zveřejnili podstatné části svého programu dlouho před sněmovními volbami, letos budou se zveřejněním kompletního programu čekat až do konce srpna.
"Především v roce 2002 se nám brzké zveřejnění programu nevyplatilo. Vystříleli jsme si témata daleko před volbami a nepodařilo se nám udržet pozornost voličů ani médií. Proto jsme zvolili novou taktiku," vysvětluje jeden z hlavních volebních stratégů ODS Petr Nečas.Pokud navíc ODS zveřejní program až na konci prázdnin, výrazně pozdrží negativní kampaň, kterou vůči ní chtějí, stejně jako v minulosti, rozjet sociální demokraté.
Ti naopak vyšli se svým programem nebývale brzy. V průběhu dubna a května začali postupně zveřejňovat své plány a už během příštích dvou týdnů chtějí mít kompletní program hotový.
"Už v červenci chceme zahájit kontaktní kampaň s našimi potenciálními voliči. Proto nic neskrýváme a otevřeně říkáme, jaká bude po našem případném vítězství politika sociální demokracie," říká místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Co budou slibovat před volbami:
ČSSD: |
Daně Navrhuje milionářskou daň 38 procent z hrubé mzdy pro lidi s příjmem nad 100 tisíc měsíčně Lidi s příjmem do 100 tisíc nemají platit vyšší daně než teď Uvažuje o snížení Sociální věci Většinu dávek, jako je rodičovský příspěvek, mateřská, sociální příspěvek atd. zvyšovat nechce Chystá pro penzisty zvláštní 13. důchod Chce zvýšit minimální mzdu i životní a existenční minimum Navrhne proplácení nemocenské i po první tři dny nemoci Bude pravidelně zvyšovat platy státním a veřejným zaměstnancům Zdraví Plánuje snížit počet pojišťoven z deseti na jednu Zruší všechny poplatky, uvažuje ale o tom, že nechá poplatek v nemocnici Převede všechny fakultní nemocnice na neziskovky, které nemusí platit daně Zvýší platby státu zdravotním pojišťovnám Chce výrazně zvýšit platy zdravotníků Uvažuje do budoucna |
ODS: |
Daně Chce zachovat rovnou sazbu daně Chce dál snižovat sociální pojištění lidí, ale neví, jestli na to bude mít Chce snížit daně z příjmu firem, ale neví, jestli na to bude mít Ráda by dál zblížila sazby DPH Sociální věci Chce udržet sociální reformy Topolánkovy vlády, sociální dávky nemají růst Chce udělat předvolební hit Hodlá prosadit důchodovou reformu včetně opt outu Lidé by měli dostat šanci odvádět určitou část z platu svým rodičům v důchodu Zdraví Chce zachovat současnou spoluúčast pacientů Hodlá zachovat současný konkurenční systém zdravotních pojišťoven Ještě se nerozhodla, jestli zvítězí Julínkova koncepce nebo koncepce Borise Šťastného, který chce postupné reformy |
Varianty vlády
ČSSD + KSČM
Vláda ČSSD podporovaná KSČM by zvýšila daně nejbohatším a zrušila zdravotnické poplatky. Zvýšila by i minimální mzdu a nemocenskou. Schodky rozpočtu by zřejmě rostly.
ČSSD + KDU-ČSL (+ Zelení)
Vláda by zvýšila nejbohatším daně, zavedla společné zdanění manželů a výrazně omezila zdravotnické poplatky. Sociální dávky by nerostly.
ODS + KDU-ČSL + TOP09
(+ Zelení)
Vláda by nechala rovnou daň z příjmu i poplatky. Daně by nesnižovala. Pokusila by se prosadit zdravotní a důchodovou reformu.
Velká koalice ODS a ČSSD
Daně ani sociální dávky by nerostly ani neklesaly. Obě strany by se pravděpodobně dohodly na kompromisní reformě penzí a zdravotnictví.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist