Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí ve čtvrtek schválil spolupráci s nově vzniklou politickou stranou TOP 09 Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. Podle hlavní tváře hnutí Petra Gazdíka byla spolupráce schválena jednomyslně.

Kalousek ČTK řekl, že spolupráce bude dlouhodobá, neboť spořádaná a dobře hospodařící obec je pro konzervativní stranu jasnou prioritou. "Pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny jsme se dohodli, že budeme kandidovat jako TOP 09," poznamenal někdejší ministr financí.

Dohoda obsahuje i závazek o společném volebním programu, který bude představen o prázdninách. TOP 09 v něm podle svého duchovního otce Kalouska respektuje priority starostů týkající se například rozpočtového určení daní či snahy snížit byrokratické překážky při čerpání prostředků z národních nebo unijních zdrojů.

TOP 09 - Starostové a nezávislí

V jednotlivých regionech se zástupci hnutí Starostové a nezávislí dostanou na kandidátku. V případě, že strana ve volbách uspěje a založí vlastní poslanecký klub, bude se jmenovat TOP 09 - Starostové a nezávislí, vysvětlil Kalousek. Dohoda podle něj určuje i způsob, jak budou po volbách rozděleny finanční prostředky získané za odevzdané hlasy. Na příspěvek má strana nárok, pokud pro ni hlasují více než tři procenta lidí. Ke vstupu do sněmovny je potřeba překonat pětiprocentní hranici.

V dalších obecních volbách může podle něj už nyní počítat s podporou TOP 09 přibližně 1300 starostů z hnutí Starostové a nezávislí. Naopak hnutí nebude kandidovat proti starostům, kteří se hlásí k TOP 09, dodal Kalousek.

Vznik TOP 09 v čele s populárním exministrem zahraničí Schwarzenbergem ohlásil Kalousek poté, co se rozešel se svou dlouholetou stranou KDU-ČSL. Ta podle něj pod vedením nového předsedy Cyrila Svobody míří příliš doleva. TOP 09, o níž v průzkumech projevilo předběžný zájem okolo 40 procent občanů, Kalousek definuje jako konzervativní proevropskou stranu. Podle pozorovatelů cílí na středové voliče s perspektivou povolební spolupráce s ODS Mirka Topolánka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist