Předvolební slib ČSSD, který straně pomohl vyhrát loňské krajské volby, se výrazně drolí. Sociální demokraté chtěli lidem proplácet poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, které kraje zřizovaly nebo založily. V Moravskoslezském kraji je zastavil soud.

Nově nesmí kraj vedený hejtmanem Jaroslavem Palasem (ČSSD) za občany od čtvrtečního poledne platit třicetikorunové regulační poplatky v nemocniční lékárně ve Frýdku-Místku. Úhradu zakázal Krajský soud v Ostravě.

Lékárna je už pátou v regionu, kde musí lidé navzdory slibům sociální demokracie při návštěvě lékaře nebo za každý recept platit z vlastní peněženky. Regulační poplatky se již neproplácejí v nemocničních lékárnách v Opavě, Novém Jičíně, Havířově na Karvinsku a Třinci na Frýdecko-Místecku.

Kraj se proti rozhodnutí odvolá

To v podstatě znamená, že se poplatky nyní neproplácejí ve většině krajských nemocničních lékáren. Předvolební slib ČSSD stále platí ještě v Havířovské a Krnovské nemocnici a třech menších zdravotnických zařízeních.

Moravskoslezský kraj je regionem s největším počtem předběžných opatření, kvůli nimž byla úhrada poplatků v lékárnách pozastavena. V předchozích případech se kraj proti verdiktu soudu odvolal, podle mluvčí krajského úřadu Šárky Vlčkové bude stejným způsobem postupovat i v tomto případě.

Kraj hradí pouze třicetikorunové poplatky, což znamená, že lidé i nadále platí 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za ošetření na pohotovosti. S proplácením začal v únoru letošního roku. Měsíčně to zatíží krajský rozpočet přibližně třemi miliony korun.