Česko nakoupí jeden milion dávek vakcíny proti tzv. prasečí chřipce, rozhodla v pátek vláda. Podle červnového vládního usnesení mělo ale ministerstvo zdravotnictví zajistit celých pět milionů dávek. Protože se očkování skládá ze dvou fází, měla vakcína původně vystačit pro čtvrtinu české populace.

Nově schválený nákup očkování ale bude jen pro pět procent "vyvolených". Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková navíc přiznala, že smlouva, kterou ještě v pátek podepíše, není pro ČR výhodná.

Stát chce nechat očkovat především zdravotníky, vakcíny budou stát 220 milionů korun. Očkovací látky dodá firma GlaxoSmithKline (GSK). Druhým zájemcem na dodání byla společnost Novartis.

Dodavatelská firma GSK prý není schopna stoprocentně garantovat termíny ani objemy dodávek, není ani ochotna nést finanční následky při výskytu vedlejších účinků. Navíc v případě sporů vyplývajících ze smlouvy se prý bude rozhodovat podle britského práva. Ministerstvu se údajně nepodařilo získat informace z jiných zemí EU, aby zjistilo, za jakých podmínek se podepisovaly smlouvy jinde.

Milion dávek pro chod státu

"ČR podepisuje smlouvu za podmínek, které nejsou optimální," řekla v pátek Jurásková. Vláda prý doufala, že dospěje při jednání ke kompromisu, ale nepovedlo se to.

"Bylo mi písemně sděleno, že pokud nepřistoupíme na nabídku, která byla ČR v minulých týdnech předložena, tak dnešním polednem končí výrobní kapacita milionu očkovacích látek pro ČR," dodala ministryně. Důvod, proč vláda nevýhodnou smlouvu podepisuje, prý spočívá v tom, že chtěla zajistit alespoň minimální chod státu, pokud by skutečně vypukla pandemie.

Vláda mohla jednat ještě s firmou Baxter, která podepsala dohodu o dodávce vakcín s pěti zeměmi. Čeští zástupci s ní ale podle ministryně ani nevyjednávali, protože firma už na začátku jasně řekla, že neustoupí ze svých požadavků. U ostatních dvou firem prý byla naděje, že vláda dojde k nějakému kompromisu. Nakonec se to ale nepotvrdilo.  

Riziko nežádoucích účinků

Původním záměrem kabinetu bylo zakoupit očkovací látky pro čtvrtinu obyvatelstva za více než miliardu korun. Nakonec se domluvil milion dávek pro půl milionu občanů, protože by je prý firma nestihla dodat včas. Navíc by hrozilo riziko nežádoucích účinků pro více lidí.

Podle ministryně zřejmě firma nestihne dokončit test vedlejších účinků do podzimu, s registrací očkovací látky se počítá až koncem roku. První dodávka očkovací látky by měla přijít koncem září, dodávky budou týdenní. Očkovat se bude nejméně šest až osm týdnů. Očkováni budou zejména vybraní zdravotníci, vláda se ještě dohodne na tom, jestli se seznam očkovaných rozroste také o některé hasiče, vojáky či policisty.

Jurásková uvedla, že firmy jsou si vědomy svého výhodného postavení v situaci narůstajících počtů nemocných prasečí chřipkou. Jednání tak podle ní nebylo zcela standardní.

V ČR bylo zatím potvrzeno 217 nákaz, nikdo nezemřel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist