Váháte, kdy jít znovu na přeočkování proti tetanu? Čím se očkovat před cestou do Brazílie? Odpovědi nejen na tyto otázky nabízí Očkovací kalendář a Kalendář cestovatele, dvě nové aplikace na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Novinkové služby mají zjednodušit lidem přístup k informacím o jednotlivých vakcínách a zároveň jim pomoct s orientací v očkování samotném, řekla ČTK Hana Heringová z tiskového oddělení SÚKL. "Oba očkovací kalendáře jsme se snažili vytvořit v co nejpřehlednější formě tak, aby se kalendáře mohly stát běžně používanou pomůckou," uvedla.

Očkování od dětství po dospělost

S pomocí očkovacího kalendáře lze snadno získat přehled a podrobné informace o vakcínách pro děti i dospělé. Kalendář tak pomáhá dodržovat harmonogram ze zákona povinných i dobrovolných očkování. Povinné a nepovinné očkování je pro snazší orientaci barevně rozlišeno. Navíc je kalendář přehledně strukturován podle věku, onemocnění či očkovací látky.

U každého očkování jsou uvedeny vakcíny schválené v ČR a zároveň aktuálně dostupné na českém trhu (podle hlášení distributorů léčiv). Kalendář je propojen s databází registrovaných léčiv, kde lze zjistit informace k vakcínám z příbalového letáku. Pacient tak má dostupné informace o situacích, kdy přípravek nesmí být podán, nebo o možných nežádoucích účincích. Kalendář doplňují rady praktického lékaře pro děti a dorost určené pro rodiče očkovaných dětí.

Očkování před cestami do zahraničí

Kalendář cestovatele informuje o očkování pro cesty do zahraničí. Na mapě světa si lze snadno vyhledat popis povinných i doporučených očkování pro konkrétní zemi či oblast. U každého očkování jsou uvedeny potřebné informace o jeho průběhu (počet dávek, časový harmonogram dávek, způsob aplikace vakcíny a podobně), ale také o vakcínách, které se k očkování proti jednotlivým nemocem v ČR používají.

Stejně jako u očkovacího kalendáře je možné díky propojení s databází registrovaných léčiv zjistit podrobnosti ke každé z uvedených vakcín. Navíc je zde zveřejněn i odkaz na stránky Světové zdravotnické organizace, kde je možné nalézt informace o možných onemocněních v dané zemi.

Očkovací kalendář a kalendář cestovatele vznikly ve spolupráci s úřadem hlavního hygienika a českou kanceláří Světové zdravotnické organizace. Na přípravě se podíleli i lékaři z oboru pediatrie a cestovního lékařství.

Spolu s kalendářem cestovatele jsou na Informačním portálu pro veřejnost uveřejněny také stručné rady, jak na cestách předcházet případným zdravotním obtížím, které sepsala lékařka z oboru cestovního lékařství. Kalendář cestovatele nenahrazuje konzultaci s lékařem z oboru cestovního lékařství, upozorňuje SÚKL na webu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist