Pouze čtyři dny mohli pacienti využívat elektronické lékové záznamy. Na internetu si každý člověk mohl prohlédnout, jaké léky si vyzvedl, kolik za ně doplatil nebo kdo mu lék předepsal. Ve čtvrtek minulý týden jejich provoz až do odvolání Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ukončil.

Podklady pro lékové záznamy získával SÚKL z informací, které mu od ledna zasílají lékárny do centrálního úložiště podle výdejů léků jednotlivým pacientům. Způsob sběru dat už dříve kritizoval Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Mluvčí SÚKL Veronika Petláková v pondělí řekla ČTK, že pozastavením zkušebního provozu chtějí uklidnit veřejnost. "Pacienti se po zprávách v médiích opakovaně obraceli na informační oddělení SÚKL o vysvětlení situace. A to i přes vydanou tiskovou zprávu a ubezpečení o trvalém zajištění maximální bezpečnosti uložených dat," řekla.

Spor o sběr citlivých osobních dat 

Ve sporu o citlivá data pacientů stojí proti sobě na jedné straně SÚKL a proti němu Česká lékárnická komora a ÚOOÚ. Státní úřad od ledna eviduje všechny osobní údaje pacientů, kteří zavítali do lékárny s receptem. Vytváření obrovské databáze se nelíbí úřadu chránícího osobní údaje lidí. Podle něj SÚKL neoprávněně shromažďuje informace o zdraví pacientů. Nemá k tomu jejich výslovný souhlas. Z dat se navíc dá odvodit, jakými chorobami člověk trpí.

SÚKL je nadále přesvědčen, že se porušení zákona nedopustil. Do konce srpna má ústav čas na odvolání proti rozhodnutí ochránců dat.

Testovací provoz lékových záznamů prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček zpochybnil. "Pravděpodobně také tento provoz je spojen s řekněme nezákonným sběrem údajů. Budeme velmi rádi, když SÚKL v co nejbližší době zveřejní, jakým způsobem zlikviduje data, která takto získal," řekl ČTK Havlíček.

Petláková uvedla, že všem registrovaným zájemcům, kterých bylo za čtyři dny provozu 55, a také pacientským organizacím rozeslal ústav informaci o pozastavení provozu. Zájem o projekt byl mezi pacienty podle ní velký. Mluvčí SÚKL dodala, že snahou ústavu je obnovení provozu v co nejkratší lhůtě. "Aby pacienti mohli spolurozhodovat o své léčbě, musejí k tomu mít dostatek informací," shrnula.

Prezident České asociace pro revmatické choroby Karel Vedral potvrdil, že projekt pacienty zaujal. "Jsme přesvědčeni, že činnost SÚKL je pro naše pacienty prospěšná, a také jsme od nich nezaznamenali žádné námitky nebo obavy spojené s činností SÚKL," prohlásil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist