Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zjistil, že databáze s citlivými daty o zdraví pacientů, kterou od ledna vytváří Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), odporuje zákonu. Proti rozhodnutí ÚOOÚ se může ústav do konce srpna odvolat. Verdikt uvítala Česká lékárnická komora (ČLeK), která dala podnět k prošetření.

SÚKL sbírá informace o lécích, které pacient užívá, od ledna. Obrovské množství dat obsahuje nejen osobní identifikační údaje pacientů, ale dá se z nich také dovodit, jakými chorobami člověk trpí. Kritici postupu SÚKL proto varují před zneužitím systému, mimo jiné farmaceutickými firmami, a tvrdí, že ústav na sběr takových dat nemá právo. ÚOOÚ nezákonný postup potvrdil.

"V rámci kontroly Centrálního úložiště receptů bylo zjištěno, že SÚKL koná nad rámec pravomocí ukládaných mu zákonem a v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů," uvedl v úterní tiskové zprávě na svém webu ÚOOÚ.

Mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková nechtěla zjištěná pochybení upřesnit. Podle ní je na ústavu, zda výsledky kontroly zveřejní. Mluvčí SÚKL Veronika Petláková k tomu ČTK řekla, že protokol obdrželi, jeho obsah ale zveřejňovat nebudou.

Centrální úložiště dat

Takzvané "centrální úložiště dat" je prostor pro digitální shromažďování dat pacientů a je napojené na internet. Úložiště podle Petlákové umožňuje provoz jednoho z klíčových prvků elektronizace zdravotnictví, takzvanou e-preskripci, tedy předepisování a výdej léčiv na elektronické recepty. Lékaři je podle zjištění ČTK ale dosud nepíší. Nemají v počítačích potřebný program a také oni čekali, jak se vyjádří ÚOOÚ ke sporu o oprávnění SÚKL sbírat citlivá data pacientů.

K centrálnímu úložišti je podle Petlákové k dnešku připojeno 1450 z 2600 lékáren a výdejen. "Odesílají do centrálního úložiště dat zabezpečeným způsobem v elektronické formě hlášení o lécích vydaných na lékařský předpis a lécích s pseudoefedrinem," vysvětlila. 

Úložiště denně zpracuje 200.000 nových údajů. Lékárnická komora ale vyzvala lékárny, aby se nepřipojovaly k centrálnímu úložišti, dokud se spor o zacházení s citlivými daty pacientů nevyjasní.

Elektronický lékový záznam

SÚKL se navíc rozhodl využít úložiště dat i pro jiný účel - od pondělí umožnil pacientům vyhledat si na internetu vše o lécích, které užívají. Pokud mají ověřený elektronický podpis, mohou si na www.leky.sukl.cz zřídit přístup ke svému lékovému záznamu.

"Každý má nyní možnost zdarma získat aktuální informace o lécích na předpis, které užívá, a podílet se s jejich pomocí na spolurozhodování o své léčbě, tím chránit aktivně své zdraví," uvedl v pondělí ředitel SÚKL Martin Beneš.

Lékový záznam obsahuje i informace o tom, jakou část ceny léku uhradila zdravotní pojišťovna, jaká část doplatku se pacientovi počítá do ochranného limitu a také jaký zaplatil regulační poplatek či který lékař mu lék předepsal a která lékárna mu ho vydala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist