Prezident Miloš Zeman patrně ztratí jednu ze svých pravomocí – jmenování univerzitních a vysokoškolských profesorů. Poté, co kvůli účasti akademika Martina C. Putny na přehlídce sexuálních menšin Prague Pride s transparentem Katolické buzny zdraví Bátoru, Zeman jeho jmenování profesorem odmítl, vzedmula se na univerzitách vlna nevole.

Jejím výsledkem má být právě odejmutí práva prezidentovi profesory jmenovat.

Ministerstvo školství už upravilo návrh nového vysokoškolského zákona tak, aby profesory v budoucnu nejmenoval prezident. Ministr Petr Fiala podle středečního vydání MF Dnes tak "vyslyšel volání univerzit", které popudilo, že Miloš Zeman nechce jmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem.

„Změnu jsme již dali do chystané širší novely vysokoškolského zákona, kterým se bude vláda zabývat v létě,“ cituje MfD mluvčího ministerstva Marka Zemana. Jmenování profesorů prezidentem je podle něj přežitek.

Stejný návrh chce ve vládě podle Lidových novin navrhnout také vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). O podobě a osudu nového vysokoškolského zákona rozhodne parlament, podle Peake ale to, aby profesory napříště jmenovali přímo rektoři, může být už ve vládní předloze.

Prezident se ve středu kvůli sporu kolem jmenování Putny jsejde jak s ministrem Fialou, tak s Václavem Hamplem, rektorem Univerzity Karlovy, která Putnu navrhla.

Zeman své důvody pro nejmenování Putny přímo nesdělil, uvedl ale, že mu vadil Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru" na přehlídce sexuálních menšin Prague Pride.

Pokud by Zeman Putnu nejmenoval, šlo by o první případ, kdy hlava státu nerespektovala kandidáta na profesuru schváleného vědeckou radou univerzity. Jmenování akademiků je plánováno na 11. června.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist