Vysokoškolští studenti vyjádřili při úterní návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Brně nesouhlas s jeho postojem k profesuře Martina C. Putny. K budově Nejvyššího soudu, kterou Zeman navštívil, dorazilo kolem 50 lidí.

Zeman v minulých dnech vyjádřil rezervovaný postoj ke jmenování Putny profesorem, přestože akademik splnil veškeré podmínky. Studenti to považují za bezprecedentní krok, který si žádá vysvětlení.

Svůj nesouhlas dávají najevo i někteří docenti. Čekatelé na titul profesora se na žádosti studentů rozhodli, že za Zemanem pro titul nepůjdou. "Z výzvy studentů mám radost a rozhodně ji vyslyším," řekl pro Lidovky.cz Jaroslav Doležel, docent Univerzity Palackého v Olomouci, který má získat profesuru v oboru molekulární biologie a genetika.

Mezi signatáři je také docentka Pavla Doležalová z 1. lékařské fakulty v Praze. "Pokud pan prezident nezmění svůj názor, nebo ho nepodpoří závažnou věcnou argumentací, ať už veřejně nebo v komunikaci s představiteli univerzity, jsem připravena připojit se k dalším společným protestním krokům akademické komunity, případně i ve formě neúčasti na ceremoniálu či odmítnutí převzít titul," uvedla.

Podporu Putnovi vyjadřují i další akademici, například děkan filozofické fakulty Univerzity Palackého Jiří Lach nebo kardiolog Miloš Táborský.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se