Bývalý prezident Václav Klaus dnes přímo neřekl, zda by on jmenoval literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Jeho nástupce Miloš Zeman jmenování Putny odmítá, důvody neuvedl a svým krokem pobouřil akademickou obec i řadu politiků.
Klaus nicméně řekl, že on za svá dvě funkční období všem návrhům na jmenování profesorů vyhověl, ač nad některými "vzdychal". Dodal, že by si povzdechl i nad jmenováním Putny. Připomněl také, že spor o to, jak se má vykládat výraz "prezident jmenuje" uvedený v ústavě a dalších zákonech, ho provázel po celou dobu ve funkci hlavy státu.
"Je to spor vážný, je to spor o ústavní pravomoci prezidenta. Deset let jsem se utkával s problémem, co znamená podle naší nepřesné ústavy slovo 'jmenuje'. Znamená to, že je pošťákem, který automaticky podepíše všechno, co je mu posláno na stůl. Nebo to znamená, že když jmenuje prezident, tak je to jeho zodpovědnost a on o tom má něco říci," řekl v sobotu novinářům Klaus před autogramiádou svých knih na literárním festivalu Svět knihy v Praze.
Na otázku, jestli by Putnu on sám jmenovat, Klaus přímo neodpověděl. "Za těch deset let jsem všechny jmenoval. A někdy jsem vzdychal hodně a někdy méně," uvedl. Podle něj se celá věc nedá vyřešit bez jasné definice v ústavě.
Zeman důvody rozhodnutí nezveřejnil, prý aby Putnu neponížil. Putna řešení nechává na Karlově univerzitě. Podle rektora UK Václava Hampla ale musí mít Zeman vážné důvody, jinak by šlo o nepřijatelný mocenský zásah. Hrad později oznámil, že žádné oficiální stanovisko, koho Zeman jmenuje profesorem, ještě neexistuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist