Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem. Rektor Karlovy univerzity Václav Hampl, kterého o tom informoval ministr školství, proto žádá Hrad o vysvětlení.
Jenže toho se pravděpodobně nedočká. Zeman, který před polednem vystoupil na sjezdu Rady seniorů, novinářům řekl, že své důvody sdělí pouze soudu.
„Nechci pana Putnu ponižovat, proto důvody svého rozhodnutí nebudu uvádět veřejně,“ uvedl prezident. „Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil,“ dodal Zeman s tím, že to není msta za Putnovu kritiku. Až do pátečního rána prý netušil, že patřil do volebního tábora jeho protikandidáta Karla Schwarzenberga.
Důvody podle Zemana zná ještě ministr školství Petr Fiala.
Jmenování profesorů je sice pravomocí prezidenta, v minulosti ale hlava státu návrhy akademické obce respektovala. Putna řekl, že celou věc nechá v řešení na univerzitě.
„Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval,“ uvedl v tiskovém prohlášení rektor Hampl.
Zemana proto písemně požádal o podrobnější informace k celé záležitosti.
Také akademickou obec rozhodnutí prezidenta zaskočilo. Podle rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka je právě Putna příkladem osobnosti, která by profesorský titul měla dostat.
"Jsem navíc přesvědčený, že prezident má v takových záležitost respektovat odborné stanovisko grémií UK i jiných univerzit," nechal se slyšet Bek. Podpořil kroky Univerzity Karlovy, která žádá vysvětlení.
"Jestliže je toto tvrzení pravdivé, pak je to velmi smutný zásah do základních univerzitních akademických svobod," myslí si také rektor brněnského VUT Karel Rais.
Martin C. Putna (1968) je literární historik a kritik, zabývá se zejména katolickou literaturou. Ocenění došla řada jeho knih, loni například obdržel Cenu Toma Stopparda za knihu Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století.
Ministr školství vyčkává
Ministerstvo školství nechce do sporu jakkoliv vstupovat. „Předali jsme návrhy vědeckých rad na jmenování profesorů vládě a prezidentovi a nyní čekáme na reakci,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman. Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června.
Putna v pátečním vydání Mladé fronty Dnes řekl, že jej krok prezidenta nepřekvapuje. „Podle mne se jedná o mimořádně nebezpečný politický precedens, toto činili komunisté,“ řekl Putna deníku.
V celé věci nehodlá nic podnikat. „Já jsem rád, že to jde touto správnou úřední cestou, protože se nejedná o mě, ale o princip,“ řekl.
Podobná situace se stala v minulosti zřejmě jen jednou, ještě za prezidenta Václava Havla. Vysokoškolský zákon navíc s nejmenováním profesora vůbec nepočítá, v paragrafu o jmenování profesorů stojí pouze to, že "profesora pro určitý obor jmenuje prezident republiky na návrh vědecké rady vysoké školy podaný prostřednictvím ministra".
Václav Klaus během deseti let na Pražském hradě jmenoval 1581 profesorů, jeho předchůdce Havel jako český prezident přibližně o tři stovky méně.
Příloha ke stažení: Reakce rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist