České korunovační klenoty se v pondělí večer vracejí do Svatováclavské kaple chrámu svatého Víta. Opět se u toho musí sejít sedmero klíčníků v čele s prezidentem Milošem Zemanem.

Při jejich odemykání před 10 dny, aby mohly být klenoty vystaveny, působil Zeman krátce po návštěvě ruské ambasády unaveně a vrávoral. Jeho stav připomínal opilost. Podle vyjádření mluvčí Hradu Hany Burianové prý ale právě prodělával virózu.

Před večerním uzamykáním klenotů je prý hlava státu ve formě. Bez virózy. IHNED.cz to potvrdila jeho mluvčí. "Je zdravotně již v pořádku," sdělila v pondělí ráno Burianová.

Zemanův nejistý krok zachytily také kamery České televize. A díky svému vystoupení se prezident Zeman objevil v řadě zahraničních médií. Článek o něm napsaly třeba The Washington Post.

Tchajwanskou společnost Next Media dokonce událost inspirovala k vytvoření animovaného snímku s názvem Czech president Milos Zeman drunk as skunk, v němž prezident vystupuje při různých oficiálních příležitostech pod vlivem alkoholu.

Tchajwanský klip

Czech president Milos Zeman drunk as a skunk!

K otevírání i zamykání přísně střežené schránky pro korunovační klenoty se musí sejít sedm nejvýznamnějších představitelů státu a církve – prezident, premiér, pražský arcibiskup, předsedové obou komor parlamentu, děkan Svatovítské kapituly a pražský primátor.

V kapli bude národní poklad uložen do té doby, než se zástupci státu a církve opět rozhodnou pro jejich výjimečné vystavení. Na přání Karla IV., který nechal zhotovit Svatováclavskou korunu a byl s ní v roce 1347 jako první korunován českým králem, se totiž klenoty předvádějí lidem jen při výjimečných příležitostech.

Na výstavě, která se konala od 10. do 19. května, si lidé mohli prohlédnout kromě koruny, korunovačního žezla a jablka i korunovační kříž, obřadní meč a korunovační roucho. Vše bylo vystaveno ve Vladislavském sále, kam přišlo dohromady 31 237 lidí.

Czech president Milos Zeman drunk as a skunk!