Reforma vysokých škol měla zásadně ovlivnit budoucnost českého vzdělávacího systému. Nejenže by spolu s ním vláda zavedla školné, změna by se týkala také systému rozdělování funkčních míst ve školství nebo přidělování akreditací.

Studenti, kteří se přes internet svolávali po tisících, tehdy zahájili několikatýdenní odboj. Na jeho konci se dočkali vidiny vítězství – tolik kritizovaný ministr školství, který chtěl reformu dokončit, na konci března rezignoval.

Jeho nástupce Petr Fiala ve čtvrtek v podvečer prohlásil, že se rozhodl návrh reformy stáhnout. "Je to velké zklamání. Opravdu mě to mrzí," reagoval v rozhovoru s IHNED.cz Josef Dobeš.

"Současný zákon je z roku 1998 a už absolutně nevyhovuje podmínkám. Bude to mít velký dopad na kvalitu vysokých škol," říká Dobeš. Podle něj je to jasný protireformní a protikonkurenční krok. A i když byl kvůli prosazování reformy kritizovaný, trvá na tom, že je hodně důležitá. "Čekáme na to nějakých sedm osm let a teď přichází ohromný krok zpátky. Postupně se propadáváme v konkurenceschopnosti," vysvětluje na příkladu, se kterým se před nějakou dobou setkal.

Japonská strana tehdy nabídla českým studentům hned několik míst na svých nejlepších univerzitách, oni ale neprošli vstupními testy z matematiky. "Na jejich místech jsou teď Němci," podotýká.

Ostrou kritiku veřejnosti i akademické obce, která se na něj v posledních měsících jeho působení na ministerstvu snesla, ale odmítá. "Já si to (reformu - pozn. red.) nevymyslel. Byla to věc, kterou jsem měl dotáhnout. Vláda ji měla v programovém prohlášení a já ji dostal za úkol," tvrdí Dobeš s tím, že ho kolegové ve vládě dokonce za pomalý postup v prosazování reformy kritizovali.

Největší problém při schvalování reformy, kterou doprovázela bouřlivá jednání s rektory, ale nevidí jen v samotném zavedení školného. Jde prý o udělování nezávislých akreditací i přidělování funkčních míst.

"Například rektor Hampl (rektor Univerzity Karlovy RNDr. Václav Hampl, DrSc. - pozn. red.) si reformu nejdříve přál, a pak byl proti. Ona se totiž dotkne i profesorů a funkčních míst. Rektor si pak už místo nevysedí tím, že bude na univerzitě třicet let. Musí ho vyhrát v mezinárodní konkurenci," vysvětluje.

Záplata Kalouskova rozpočtu

Školné by podle něj nepřekonatelným problémem být nemělo. Studenti ze sociálně slabších rodin by mohli být od placení osvobozeni, ať už částečně, nebo úplně. Ostatní by využili půjčky na studium nebo by si prostě našetřili. "Ať jdou na brigádu," říká.

Návrh ministra Fialy na zavedení zápisného namísto školného se mu nelíbí. "Zápisné je jenom záplata Kalouskova rozpočtu. Ničemu to nepomůže. Je to jen další způsob, jak od studentů získat peníze... Je to k ničemu," podotýká Dobeš.

Celý návrh na reformu VŠ teď podle něj "vyšumí", protože vláda je dva roky před volbami poněkud "ustrašená" a už ví, že žádné ovoce z plánovaných reforem nesklidí. "Vláda obecně ubere z plynu, blíží se volby. A pan ministr, jak je nový, tak určitě plyn nepřidá. Všechno se bude blokovat a zastavovat. Mně by to nebavilo," dodává.