Josef Dobeš po 21 měsících končí na postu ministerstva školství. Křeslo se pod nim houpalo už několikrát, vždy ale situaci ustál.

Se setrváním ve funkci měl Dobeš namále třeba při vládní krizi loni na jaře. Dobeš křeslo nakonec uhájil, premiér Petr Nečas mu ale při té příležitosti vytkl "hlemýždí tempo" reformy vysokých škol.

Nyní se Dobeš rozhodl odejít sám, kvůli škrtům ve svém resortu, které by znamenaly okamžité snížení platů učitelům, kterým bylo v posledních letech naopak přidáváno.

Negativní kritiky na adresu Josefa Dobeše bylo dost. Před rokem se na něj snesla za to, že tehdejší šéfce svého kabinetu Janě Machálkové i dalším manažerům rozdal až stotisícové odměny.

S kritikou se setkalo rovněž pořízení reprezentativních fotografií ministra a jeho náměstků, které přišlo na 70 tisíc korun. Dobeš tento krok hájil tím, že fotografie jsou využívány médii.

Kauza Bátora

Situaci na ministerstvu čeřila kauza úředníka Ladislava Bátory. Bývalý zástupce šéfa Dobešova kabinetu a někdejší kandidát Národní strany byl spojován s urážlivými výroky na adresu předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Bátora se funkce vzdal v říjnu, posléze skončil i jako Dobešův poradce.

Potíže s dotacemi EU

Dobeš byl také kritizován za častou výměnu vedoucích právníků ministerstva, loni pak audit Evropské komise zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ministerstvu školství bylo pozastaveno čerpání 1,2 miliardy z programu.

Ministerstvo muselo po kritice Evropské komise zastavit některé programy, například projekt SPORT, který měl za 650 milionů korun vzdělávat trenéry a přivést mládež ke sportu. Stejný osud potkal i půlmiliardový projekt OKNO, který měl nabídnout vzdělávání dospělých.

Reforma VŠ

Hlavním cílem Dobeše bylo zreformovat české vysoké školství. To se mělo projevit mimo jiné zavedením školného ve výši 10 tisíc za semestr, což je obsaženo v programovém prohlášení vlády. Návrh reformních zákonů, které by řešily i tuto problematiku, však narazil na odpor vysokých škol i samotných studentů, kteří proti nim na přelomu února a března organizovali týden protestů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se