Policisté ve čtvrtek ráno v Praze zatkli a obvinili Iva Rittiga, podnikatele s úzkými vazbami na některé politiky. Že jde právě o muže podezíraného z manipulací stamilionových veřejných zakázek, uvedl jako první server iDnes.cz a později to potvrdili i Rittigovi advokáti.

Šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová uvedla, že zatčeni a obviněni byli ve čtvrtek celkem čtyři lidé a akce souvisí s pražským dopravním podnikem jako poškozenou stranou.

Podle České televize policie zatkla také Rittigova dvorního právníka Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Další dvě jména zatím nejsou jasná.

Server Respekt.cz uvedl, že podle jeho informací by se mělo jednat o jednatele společnosti Neograph Jana Janků a právníka Petera Kmeťa, který zastupuje firmu Cokeville Assets. Další zatykač byl vydán na Marka Stubleyho, který pracuje v advokátní kanceláři MSB Legal. Podle Lidových novin je ale nyní v cizině. 

Z dostupných informací lze dovodit, že se jedná o kauzu údajného tunelování největší pražské městské firmy, odkud měly v minulosti odtékat miliony korun ročně anonymním firmám do Karibiku. Ty byly personálně propojeny s Rittigem a jeho známými. Šlo o zakázku na dodávku papírových jízdenek ze společnosti Neograph.

5 obviněných z loňska

Ivo Rittig a policie

Čtvrteční Rittigovo zatčení není první v podnikatelově životě. Jak loni na podzim popsal IHNED.cz, pro Rittiga si policie přišla už v roce 1985. To kvůli jeho jeho působení v prodejně státního podniku Potraviny Praha. Rittig samoobsluze necelé dva roky šéfoval, ovšem hospodaření skončilo mankem ve výši 766 tisíc Kčs. Rittig strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho komunistické soudy pravomocně potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie Václava Havla. Trest si následně nechal zahladit, takže se na něj musí pohlížet jako na netrestaného.ce na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/policie-zatkla-lobbistu-rittiga-a-byvaleho-sefa-dopravniho-podniku-dvoraka-1060668#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

V souvislosti s tímto případem už bylo obviněno loni na podzim pět lidí, mezi nimiž je i obchodní partner Rittiga Peter Kmeť a dále bývalý ředitel dopravního podniku v Praze Martin Dvořák, předseda představenstva tiskárny Neograph Jan Janků (rovněž Rittigův známý) a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika.

Návladní Bradáčová sice odmítla jakékoliv podrobnosti komentovat, pro Českou televizi jen upřesnila, že obvinění se týká trestného činu praní špinavých peněz. "Jde o legalizaci výnosů z trestné činnosti," uvedla Bradáčová.

Nesdělila už ale, zda policie a státní zastupitelství bude požadovat pro obviněné vazbu. "Následovat bude řada procesních úkonů a budeme zvažovat všechny možnosti, které nám trestní řád dává," uvedla Bradáčová.

V případě prokázání viny hrozí obviněným za legalizaci výnosů z trestné činnosti tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Ze zveřejněné právní kvalifikace mimo jiné vyplývá, že policisté čtveřici viní ze spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Názor Petra Honzejka

Ivo Rittig je zosobněním politického podnikatelství v Česku. Pokud na něj policie skutečně něco silného má, budeme přepisovat dějiny, zapějeme píseň o božích mlýnech. Jenže zatčení je jenom zatčení, obvinění jenom obvinění, obžaloba jenom obžaloba. Rittig si na zakázkách vydělal dost, aby mohl proti policii a státním zástupcům postavit armádu právníků. Každý má svou cenu a kdo ví, co si budou svědci pamatovat. Jak ukazuje případ Rittigova kolegy z branže Romana Janouška: Začíná dlouhá poziční válka s nejistým výsledkem.

Na kauze pracuje protikorupční policie spolu s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu.

Policie se při svém vyšetřování mohla opřít mimo jiné o zjištění Nadačního fondu proti korupci. Fond založený podnikatelem Karlem Janečkem před dvěma lety zveřejnil důkazy o tom, že k Rittigovi mohlo řadu měsíců proudit 17 haléřů z každé vytištěné jízdenky.

"Všechny naše informace jsme pochopitelně předávali policii, ta si však nepochybně dělala také vlastní šetření," říká bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák, který je dnes investigativcem fondu a členem jeho správní rady.

Podle fondu si Rittig mohl přijít minimálně na 73 milionů korun. Peníze ovšem k němu nesměřovaly přímo, nýbrž přes řetězec různých smluv. Dopravní podnik podle smlouvy platil za každou jízdenku 34 haléřů společnosti Neograph, která je přímo tiskla.

Rittigův prohraný soud

Neograph však polovinu z této částky obratem posílal offshorové společnosti Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů, která mu poskytovala poradenské služby. A konečně Cokeville Assets si zase jako konzultanta platila samotného Rittiga.

"Získali jsme dokumenty, které jasně naznačovaly, odkud a kam se ty peníze převáděly. Ta přímá linka tam byla zřejmá," vzpomíná Randák. 

Sám Rittig to pochopitelně odmítl. „Jsem šokován, jak bezostyšnému osočení jsem byl vystaven,“ prohlásil už dříve.

Jaké další důkazy policie získala, se zatím neví. "Je možné, že v rámci právní pomoci požádala také o důkazy ze zahraničí, protože platby samozřejmě probíhaly přes zahraniční konta," dodává Randák.

Rittig tvrzení fondu napadl u soudu, pražský městský soud ale loni v červnu jeho žalobu nepravomocně zamítl. Podle soudce Tomáše Novosada nadační fond pravdivost svých tvrzení prokázal.

Kauza Nagyová

Rittigovo jméno nefiguruje jen v případu dopravního podniku. Prostupuje totiž také policejními dokumenty souvisejícími s loňským červnovým zatýkáním v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové.

Detektivové Rittiga podezírají, že ovlivňoval další veřejné zakázky a důležité slovo měl třeba i při obsazování klíčových postů ve veřejné správě. Tady ale zatím podle všeho nemají dostatek důkazů, kterými by mohli zdůvodnit případné stíhání.

Server Aktuálně.cz navíc ve čtvrtek uvedl, že policisté po osmi měsících od razie v Rittigově domě i kanceláři nedokázali rozklíčovat soubory z počítačů, které zabavili.

"Byly tam (u Rittiga - pozn. red.) zašifrované počítače a s jejich dešifrací máme problém. Stále to řešíme a neposunuli jsme se," připustil pro server ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová nicméně ve čtvrtek v České televizi řekla, že Rittigova kauza nemá žádnou skutkovou souvislost s kauzou Nagyová.

Rittig: Nabízeli mi za úplatek spis

Rittig v České televizi nedávno uvedl, že mu byl spis ke kauze Nagyová nabídnut ke koupi. Cena podle něj byla 30 milionů korun.

Podle důstojníka Šlachty je to ale nesmysl. „Ani to technicky není možné. Jsou to zkazky. Čekal jsem v té reportáži náznak nějakého reálného podkladu, žádný tam však nebyl," řekl Šlachta. Podle neověřené informace deníku Aktuálně.cz mohla tato nabídka být provokací policie, jak Rittiga nachytat. 

Kromě Rittiga se část kauzy kolem Jany Nagyové, dnes Nečasové, týká ještě dalšího vlivného podnikatele Romana Janouška.

V jeho případě je policie už dál. Finanční analytický útvar na něj podal jedno trestní oznámení, i když to bylo před více než rokem. Obvinění se týká vyvádění peněz ze Všeobecné zdravotní pojišťovny přes firmu Chambon, kterou ovládal Janoušek spolu se svými společníky Lubošem Paškem a Petrem Ullrichem. Toky peněz z pojišťovny policie dosledovala až na Janouškova konta.