Šéf Státní tiskárny cenin Richard Bulíček se dva týdny marně pokoušel splnit příkaz ministra financí v demisi Jana Fischera. Ten mu nařídil, aby vrátil dva cenné obrazy za více než deset tisíc korun, které Bulíček dostal jako vánoční dárky od podnikatele Jana Janků z papírny Neograph spojované s lobbistou Ivem Rittigem. 

Bulíček však narazil na potíž: podle našich informací si Janků odmítal pro obrazy přijet.

Zlom přišel teprve po dvanácti dnech, když se IHNED.cz, který na Bulíčkovy drahé vánoční dárky v polovině listopadu upozornil, dotázal na ministerstvu financí, jak úředníci navrácení obrazů zkontrolovali.

Mluvčí Ondřej Šrámek napřed požádal o odklad svého vyjádření do následujícího dne. A pak oznámil překvapivé řešení: šéf státní tiskárny obrazy vzal a poslal je kurýrní službou do sídla společnosti Neograph do severočeského Štětí.

„Zasílám vám potvrzení, že obrazy byly odeslány prostřednictvím kurýrní služby zpět firmě Neograph,“ uvedl Šrámek v mailu, jehož přílohou je doklad poslíčka o převzetí zásilky. Šrámkovo vyjádření i s dokladem přišlo sotva dvě hodiny poté, co kurýr obrazy odvezl.

Potvrzení o odeslání dvou obrazů do firmy Neograph by IHNED.cz

Zda obrazy do papírny skutečně dorazily, zatím není možné zjistit. Spolumajitel Neographu Jan Janků se o případu opakovaně odmítá bavit a firemní prokurista Michael Broda nereaguje na telefonáty ani na SMS.

Mlčí zatím i ředitel státní tiskárny Richard Bulíček. Ten se kvůli obrazům dostal do podezření ze střetu zájmů. Neograph podnikatele Janků se totiž v těchto dnech uchází o spolupráci na zakázce na dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, kterou Státní tiskárna cenin získala.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se