Necelé tři týdny od nejtragičtější střelby v moderních dějinách Česka, útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, policie poprvé obšírněji zhodnotila svůj zásah. Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR, který měl toto hodnocení na starosti, nezjistil při postupu proti pachateli žádnou chybu. Jediným slabším místem byla podle ředitele úřadu Michala Tikovského krizová komunikace s vedením fakulty.

Na místě činu v sídle fakulty na náměstí Jana Palacha se policisté po pozdějším pachateli ptali už víc jak hodinu před střelbou. Tehdy měli informaci, že je držitelem více zbraní a odjel z domova, kde se nachází nástražný systém. Nic ale podle policistů nenasvědčovalo tomu, že by kromě sebevražedných úmyslů hodlal otočit některou ze svých zbraní i proti komukoli jinému.

„Pro mě to byl člověk, který chce spáchat sebevraždu,“ popsal šéf pražských policistů Petr Matějček, když odpovídal na jeden z dotazů, proč mimo jiné nebyl využit vrtulník nebo nedošlo k hromadnému varování lidí v centru Prahy.

„I přesto lze do budoucna v podobných situacích doporučit vhodnější krizovou komunikaci s dotčenými orgány, v tomto případě s vedením fakulty. O skutečnosti, že je po střelci pátráno, nebylo výslovně informováno vedení fakulty, ale pouze zaměstnanci, s nimiž policisté hovořili,“ uvedl Tikovský.

Nově pak policie zakládá skupinu Střelec, která se má specializovat na podezřelé, často takzvané „osamělé vlky“, kteří by mohli mít v úmyslu spáchat hromadný útok. „To je ta noční můra pro nás pro každého. Osamělý vlk, který nemá žádný záznam,“ uvedl jeden z policistů během úterní tiskové konference k podobnému typu pachatelů. Dále pak policisté doporučují jak svým příslušníkům, tak veřejnosti zhlédnutí krátkého edukačního videa „Utíkej, schovej se, bojuj!“. 

Mnohé z detailů případu policie nadále prověřuje, a tak se k nim zatím nechce vyjadřovat. Jde třeba o dvojici dopisů, které pachatel po sobě zanechal. Jeden ve svém bydlišti, v Hostouni, kde ještě před útokem na univerzitě v ten samý den zabil svého otce. Druhý z dopisů pak podle náměstka ředitele krajského ředitelství policie Vojtěcha Motyky zanechal v budově Filozofické fakulty UK.

Stejně tak policie prověřuje informace o tom, že se pachatel léčil s psychickými problémy. A zatím není kompletní balistická analýza střelby v Klánovickém lese. Tam pachatel několik dní před hromadným útokem zastřelil, bez jakéhokoli známého motivu, otce s dítětem. Zatím vše nasvědčuje tomu, že si oběti vybral náhodně.

Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.