Česko zažilo nejtragičtější případ střelby ve své historii. Útočník v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v centru Prahy odpoledne zastřelil podle posledních údajů policie 14 lidí, dalších 25 bylo zraněno, z toho deset těžce. Mrtvý je i střelec, který zřejmě spáchal sebevraždu. Podezřelým je čtyřiadvacetiletý student fakulty z obce Hostouň ve středních Čechách, který dosud neměl záznam v trestním rejstříku. Inspiroval se podle policie obdobným případem v zahraničí, jeho čin byl podle všeho činem osamělého střelce. Policie navíc prověřuje možnost, že muž je i pachatelem dvojnásobné vraždy z Klánovického lesa, při němž před šesti dny zemřel podle médií dvaatřicetiletý muž a jeho dvouměsíční dcera.

Soustrast pozůstalým obětí a šok nad událostí vyjádřili čeští i zahraniční politici, velvyslanci, představitelé ostatních vysokých škol, úřady, firmy, spolky a další instituce. Večer se kvůli tragédii mimořádně sešla vláda, přišel i prezident Petr Pavel. Policie i Univerzita Karlova zřídily krizovou telefonní linku, zejména psychologickou pomoc nabízejí také další organizace. Policie vyzývá občany i novináře, aby nešířili neověřené zprávy ani informace o střelci.

Krizová linka

Policie zřídila kvůli tragické střelbě v Praze krizovou linku pro veřejnost, funguje na čísle 974 823 158. Dotazy mají lidé směrovat tam, ne na linku 158.

Policejní prezident Martin Vondrášek večer novinářům řekl, že v budově fakulty byl obrovský arzenál zbraní a střeliva. Nebýt rychlého zákroku policie, obětí by bylo násobně více, uvedl. Policie podle něj pracuje s verzí, že střelec má na svědomí i muže a kojence z Klánovického lesa. Policie po pachateli tohoto činu od pátku zatím marně pátrala, jeho totožnost dosud neznala. Podle Vondráška souvisí možné propojení obou případů s tím, co policie dnes našla na Kladensku v místě úmrtí muže, který byl údajně otcem střelce z fakulty. Žádnou jeho vazbu k těmto obětem ani k lokalitě přitom zatím nezjistila.

Policie dnes ve 12:20 dostala informaci o tom, že mladý muž z obce Hostouň měl odjet do Prahy s tím, že si chce vzít život. O 25 minut později zjistila, že v Hostouni byl nalezen mrtvý otec podezřelého, po jeho synovi poté vyhlásila pátrání. Policie zjistila, že muž bude mít přednášku v Celetné ulici v Praze. Evakuovala proto tamní budovu filozofické fakulty, střelba se ale následně uskutečnila v hlavní budově na náměstí Jana Palacha.

Policie po ohlášení střelby okolí budovy uzavřela, odkláněla dopravu a vyzvala občany, aby se v oblasti nezdržovali a nevycházeli ven. Studenti i zaměstnanci fakulty se zamkli a zabarikádovali v učebnách a v knihovně. Poté je policie evakuovala do nedalekého Rudolfina a v budově školy začala s pyrotechnickou prohlídkou.

Před 16:00 policie oznámila, že pachatel byl zneškodněn. Později upřesnila, že zřejmě spáchal sebevraždu, stříleli na něj ale i zasahující policisté. „Střelec byl eliminován. Celá budova je v současné chvíli evakuována a na místě je několik mrtvých a desítky raněných,“ uvedla. Záchranná služba nejdříve oznámila, že mrtvých je 11 včetně útočníka, policejní prezident později řekl, že obětí je víc než 15, večer upřesnil, že je potvrzeno 14 obětí a 25 zraněných. Pacienty rozvezly sanitky do několika pražských nemocnic. Identitu zemřelých zatím policie zjišťuje a ověřuje.

Během zákroku nebyl zraněn nikdo z policistů ani ostatních složek integrovaného záchranného systému. Všichni mrtví zemřeli podle dosavadního vyšetřování v budově fakulty, ačkoliv jednoho z mrtvých našla policie ležet venku na ulici.

Od odpoledne zasahovala policie také v okolí domu v Hostouni, odkud pochází podezřelý, nebezpečí podle ní nehrozí. Prostor kolem domu policisté uzavřeli po 20:00.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je zbraňová legislativa v Česku poměrně přísná a dobře nastavená. Podotkl, že u člověka, který nemá žádný záznam v rejstříku, je těžké předvídat, že se dopustí takto závažného trestného činu.

Střelec podle dostupných záběrů, na kterých je vidět, použil s největší pravděpodobností samonabíjecí pušku AR-15, uvedla Česká televize (ČT). Zbraň od amerického výrobce měl navíc vybavenou optickým zaměřovačem a podpůrnou dvojnožkou pro střelbu na delší vzdálenost. V Česku je možné ji držet legálně. U samonabíjecích zbraní vychází výstřel s každým dalším stisknutím spouště, výměna zásobníku je záležitost jednotek sekund, řekl ČT předseda Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva Jan Skalický. Pušku AR-15 často zneužívají střelci při útocích v amerických školách.

Kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě se ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková rozhodli svolat společné jednání rektorů, zástupců ministerstva školství a dalších resortů k bezpečnostním opatřením na univerzitách. Předsednictvo České konference rektorů by se s Bekem mělo setkat 3. ledna, on-line se s některými sejde v pátek. Vedení univerzity důrazně doporučilo zpřísnění bezpečnostních opatření v univerzitních budovách a doporučilo zrušit dnešní a páteční akce s předpokládanou účastí víc než 20 lidí. Některé fakulty v pátek zrušily výuku.

Dnešní střelba na pražské vysoké škole je čtvrtá nejhorší podobnou události v Evropě za posledních 15 let. Do Česka nyní míří kondolence z celého světa – lítost nad incidentem a soustrast rodinám a příbuzným obětí střelby vyjádřili i zahraniční státníci – předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři dalších evropských zemí či institucí. Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že Slovensko stojí při České republice a je připraveno jí pomoci. Bílý dům vyjádřil politování nad „nesmyslným násilným činem“ a uvedl, že Spojené státy jsou v případě potřeby připraveny poskytnout Česku podporu. Čeští politici v reakcích na sociálních sítích hovořili o tragédii a strašlivé události. Ocenili také práci integrovaného záchranného systému (IZS) a jeho rychlou reakci.

Tragická událost dopadla i na dění ve sportu. UEFA vyhověla žádosti fotbalové Slavie a odložila dnešní zápas Ligy mistryň. Vítězka tenisového Wimbledonu Markéta Vondroušová oznámila, že kvůli tragédii na Filozofické fakultě UK se nezúčastní dnešního slavnostního vyhlášení ankety Sportovec roku. Organizátoři akce oznámili, že ceremoniál se uskuteční, ale nebude ho vysílat Česká televize přímým přenosem a galavečer bude bez kulturního programu. Vedení hokejové Sparty požádalo o odložení pátečního zápasu extraligy proti Pardubicím.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist