Novinář časopisu Reportér Jaroslav Kmenta je kvůli svým článkům o kauze IKEM pod tlakem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vrchní komisař úřadu jej údajně vyzval k tomu, ať mu odevzdá všechny dokumenty k článku. Investigativnímu novináři hrozí pokutou a odnětím dokumentů.

Kmenta výzvu odmítl a šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský kvůli tomu ve čtvrtek napsal otevřený dopis řediteli GIBS Vítu Hendrychovi. Jeho kopii pak odeslal i premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Kauza se týká textu Zločiny v IKEM, který magazín publikoval v polovině října. Kmenta se v něm zabývá zapojením GIBS do celého případu korupce, vydírání a manipulace se zakázkami v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

„Za obsah publikace je dle tiskového zákona vždy odpovědný vydavatel, a proto také orgány činné v trestném řízení obvykle požadují informace či materiály od vydavatele, nikoli od konkrétního autora. To se v tomto případě nestalo a ze strany vrchního komisaře GIBS je kontaktován přímo autor textu,“ uvedl v dopisu Čásenský.

Vrchní komisař podle něj Kmentovi sdělil, že pokud mu nevyhoví a materiály nevydá, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun. Požadované dokumenty mu prý navíc mohou být úředně odňaty. „Tento postup vytváří jednoznačný dojem nátlaku ze strany GIBS na autora textu, který byl k roli GIBS v konkrétní kauze kritický,“ dodává Čásenský. Podle šéfredaktora magazínu si navíc příslušné dokumenty může úřad opatřit jinou cestou.

Letos v srpnu na post ředitele IKEM rezignoval Michal Stiborek, podle serveru Seznam Zprávy si měl vydělat desítky milionů korun půjčkami na vysoký úrok. O několik dnů později v nemocnici zasahovali vyšetřovatelé GIBS a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). 

V říjnu pak vyšetřovatelé GIBS obvinili Stiborka z vydírání. Stejnému obvinění čelí také náměstek nemocnice Jiří Malý (o den později na post rezignoval) a šéf IT oddělení Petr Raška. Nátlak měl Stiborek s Malým vyvíjet na kardiochirurga Jana Pirka a šéfa kliniky kardiovaskulární chirurgie Ivana Netuku.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist