Náměstek ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jiří Malý, který je podle médií obviněný z vydírání spolu s exředitelem IKEM Michalem Stiborkem, na svou funkci rezignoval. Informaci České televize potvrdil ČTK bez dalších podrobností mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob.

Vedením nemocnice je od začátku září pověřená vrchní ředitelka sekce ekonomiky a zdravotního pojištění MZd Helena Rögnerová. V pondělí uvedla, že se chce v úterý se všemi informacemi seznámit a informovat ministra Vlastimila Válka (TOP 09), který doporučil Malého odvolat.

Podle serveru Seznam Zprávy se obvinění týkají nátlaku, který údajně Stiborek spolu s Malým vyvíjeli na kardiochirurga Jana Pirka a šéfa kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivana Netuku. Naznačovali, že by na ně měli mít kompromitující materiály.

Podle policie hrozí obviněným v případě prokázání viny až čtyřleté vězení, dvěma pak také zákazy činnosti. Obvinění z vydírání čelí dva lidé, třetí je pak stíhán kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a porušení tajemství listin. Podle Seznam Zpráv jde o šéfa oddělení IT v IKEM Petra Rašku. O jeho dalším setrvání v nemocnici zatím rozhodnuto nebylo.

Stiborek rezignoval v polovině srpna, Válek nejprve vedením pověřil náměstka Malého, který byl jeho statutárním zástupcem. Na konci srpna pak v IKEM zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), řešila možnou manipulaci s veřejnými zakázkami. Na začátku září byla vedením IKEM pověřená Rögnerová.

„Dokud nebude jasné, kdo je bez viny a kdo je viník, tak nemá cenu vypisovat výběrové řízení, protože vyšetřování probíhá zřejmě do velké hloubky a týká se řady lidí,“ v pondělí novinářům Válek.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.