Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinili z vydírání bývalého ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze Michala Stiborka, uvedly v pondělí Česká televize, Mladá fronta Dnes a Seznam Zprávy. Spolu se Stiborkem čelí podle těchto médií obvinění také náměstek této nemocnice Jiří Malý a šéf oddělení IT v IKEM Petr Raška. Vyjádření GIBS a policie ČTK zjišťuje. Stíhání tří lidí potvrdila ČTK mluvčí inspekce Ivana Nguyenová, jména obviněných však neuvedla. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes novinářům řekl, že pověřené ředitelce IKEM Heleně Rögnerové doporučil, aby zvážila Malého odvolání.

Případ se podle médií týká nátlaku, který údajně Stiborek spolu s Malým vyvíjeli na kardiochirurga Jana Pirka a šéfa kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivana Netuku. Podle Mladé fronty DNES Stiborek s Malým Pirkovi a Netukovi naznačovali, že na ně mají kompromitující materiály.

K podrobnostem z vyšetřování se Válek nechtěl vyjadřovat, již v pondělí ráno však hovořil s Rögnerovou. „Doporučil jsem jí, aby zvážila – dokud nedojde k vyjasnění celého toho případu – odvolání pana náměstka Malého po tu dobu, co bude probíhat vyšetřování,“ řekl s tím, že se s ní chce ještě v pondělí odpoledne setkat. Druhého zaměstnance, který je podle médií také obviněný, nelze podle informací ČTK odvolat obratem kvůli jinému pracovně-právnímu vztahu než u náměstka Malého a jeho setrvání se bude dál řešit.

Podle Nguyenové hrozí obviněným v případě prokázání viny až čtyřleté vězení, dvěma pak také zákazy činnosti. Obvinění z vydírání čelí dva lidé, třetí je pak stíhán kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a porušení tajemství listin.

GIBS prověřuje a stíhá příslušníky policie, mezi obviněnými však policisté nejsou. Podle Seznam Zpráv ale měla inspekce původně podezření, že se na vyhrožování podíleli policisté. Na kontakty s nimi se podle webu odkazovali někteří z obviněných. Nguyenová uvedla, že se inspekce případem zabývá na základě usnesení Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4, které GIBS přikázalo ve věci konat prověřování a vyšetřování.

Vyšetřovatelé koncem srpna v IKEM zasahovali, získávali tam důkazy. GIBS, která vyšetřuje trestné činy policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek, se zabývala podezřením z nátlaku a vydírání. NCOZ zase řešila možnou manipulaci se zakázkami a korupci.

Válek dříve uvedl, že nebude s vypsáním výběrového řízení na nového šéfa IKEM spěchat. Uváděl termín do konce roku. „Dokud nebude jasné, kdo je bez viny a kdo je viník, tak nemá cenu vypisovat výběrové řízení, protože vyšetřování probíhá zřejmě do velké hloubky a týká se řady lidí,“ řekl dnes. Dříve řekl, že chce mít dostatek kvalitních kandidátů, což byl podle něj v minulosti problém.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist