Desítky tisíc lidí zaplnily v sobotu odpoledne Václavské náměstí na demonstraci proti vládě. Policie odhadla jejich počet na 70 tisíc. Protest s názvem Česká republika na 1. místě je společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Mezi řečníky vystoupili například předsedkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová nebo bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok).

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) protest svolaly proruské síly, které jsou proti zájmům ČR. „Protest na Václavské náměstí svolaly síly, jež se hlásí k proruské orientaci a mají blízko k extrémním pozicím,“ řekl premiér. „Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá,“ uvedl Fiala. Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou
zájmy České republiky a našich občanů,“ doplnil Fiala.

Předsedu vlády za jeho slova na Twitteru kritizoval šéf největší odborové centrály v zemi Josef Středula. „Znevažovat všechny účastníky bez důkazů jsem si už zažil v roce 2012 u vlády ODS. Jdete stejně špatnou cestou, pane premiére,“ napsal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Sobotní demonstrace byla podle Středuly zejména výsledkem špatné práce vlády a obav lidí z budoucnosti. Pokud kabinet nezačne konat na ochranu lidí a firem, budou demonstrace nejenom pokračovat, ale naberou na síle, dodal.

„Shromáždění na Václavském náměstí probíhá v klidu a nemuseli jsme zatím řešit žádné vážnější problémy. Počet účastníků ve 14:30 odhadujeme asi na 70 tisíc,“ uvedla policie na Twitteru. V 17:36 pak policie oznámila, že shromáždění skončilo.

Záchranáři při demonstraci ošetřili devět lidí, jednoho z nich převezli do nemocnice. „Většinou lidé potřebovali pomoc zdravotníků kvůli nevolnostem, kolapsovým stavům či jiným méně závažným důvodům,“ řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Mnozí demonstranti si přinesli české vlajky, někteří také bubny a transparenty s nápisy jako třeba Na každou svini se vaří voda nebo Ukrajincům pomyšlení a nám dva svetry. Dav po zahájení akce skandoval Demisi!, Máme toho dost! nebo Už je to tady! Lidé si připravili hesla proti EU, NATO, premiérovi Fialovi, Zelené dohodě pro Evropu a odmítavému postoji vlády vůči Rusku. Na náměstí byly stánky a vlajky KSČM a Trikolory.

Organizátoři žádali demisi vlády. Zároveň chtěli, aby vláda zplnomocnila jejich odborníky k jednáním o nákupu plynu a ropy. Například energetik Vladimír Štěpán na demonstraci kritizoval vysoké ceny energií a prozápadní kurz vlád. Zastropování cen, které zvažuje vláda, označil za hloupost. Podle něj to povede k dalšímu růstu cen. Vyslovil se také proti nakupování plynu z burzy.

„Požadujeme zřízení dočasné vlády odborníků a vypsání předčasných voleb. Pokud vláda nepodá demisi do 25. září, na celorepublikové demonstraci vyhlásíme právo na odpor podle Ústavy ČR a vyhlásíme nátlakové akce. Už nyní jednáme s odbory, podnikateli, zemědělci, starosty, dopravci a dalšími organizacemi na vyhlášení stávky,“ uvedli pořadatelé. Další demonstraci plánují 28. září.

Předsedkyně Trikolory Majerová Zahradníková po 15:00 uvedla, že počet demonstrantů přesáhl 100 tisíc. „Česká republika potřebuje českou vládu. Fialova vláda je možná ukrajinská, možná bruselská, ale rozhodně ne česká,“ řekla. Vláda má podle ní snížit daně, včetně DPH, a ukončit protiruské sankce, které poškozují české podnikatele. Žádá i zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu. „Toto není naše válka,“ míní.

Ekonomický expert Trikolory, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík, pak mimo jiné obvinil Německo, že chce ovládnout Česko pomocí Evropské unie.

Mezi dalšími řečníky vystoupil mimo jiné bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek nebo bývalý poslanec Volný, který vyzval ke spolupráci národoveckých sil. Podle něj zatím zklamaly.

Policie odkláněla dopravu z horní části náměstí, magistrála ale byla průjezdná. Za ní na schodech Národního muzea pak stálo několik desítek odpůrců demonstrace s velkou vlajkou NATO a EU.

Pořadatelé demonstrace již dříve tento týden uvedli, že chtějí odchod současné vlády, zmírnění dopadů energetické krize a nápravu škod. Požadují osvobodit tuzemský průmysl od závislosti na zahraničních společnostech, dále vojenskou neutralitu a zajištění přímých smluv s dodavateli plynu za nízké ceny, především s Ruskem. Česká republika podle nich potřebuje změnit systém rozdělování plateb za elektřinu tak, aby neplatila prostředníkům na burze.

Ministr vnitra Rakušan v sobotu uvedl, že bere vážně obavy lidí, kteří na demonstraci přišli. „Proto pracujeme na řešeních, která strach lidí z budoucnosti zmírní. Ta řešení ale neleží v příklonu k Putinovu Rusku, v tom se s řečníky neshodnu,“ uvedl vicepremiér. Zároveň varoval, že je třeba nedopustit rozdělení veřejnosti. „Rozkol společnosti je jeden z cílů hybridní války, které čelíme,“ napsal Rakušan na Twitteru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist