Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny obsadil bývalý vicepremiér Karel Havlíček (ANO). V páteční tajné volbě porazil nominanta SPD, lídra tohoto hnutí Tomia Okamuru. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Ke zvolení bylo nutné získat nejméně 90 poslaneckých hlasů. Havlíček jich dostal 106. Okamuru, jenž byl místopředsedou dolní komory v minulém volebním období, volilo 22 poslanců.

Z výsledků hlasování vyplývá, že Havlíčka tentokrát volili i někteří poslanci vládní většiny ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Rovněž Okamura dostal více hlasů, než činí počet členů klubu SPD. Volební lístek si vyzvedlo 179 poslanců, šest z nich se volby nezúčastnilo.

Volba šestého místopředsedy sněmovny byla již čtvrtá. V předchozích poslanci žádného z navrhovaných kandidátů nezvolili. Havlíček se utkal s Okamurou i koncem ledna, ani jeden z nich nedostal dostatečný počet hlasů. Pozice patří podle dohod opozičnímu hnutí ANO, koaliční poslanci ale tehdy Havlíčkovi potřebné hlasy nedodali. Zástupce opozičního hnutí SPD vládní většina v předsednictvu dolní komory nechce.

V minulosti se o místopředsednickou pozici střetli někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) a Okamura. Zvoleni nebyli. Vondráček se posléze stal předsedou ústavně právního výboru, Okamura vede petiční výbor. Havlíček tehdy nemohl do předsednictva dolní komory kandidovat kvůli neslučitelnosti funkcí, protože byl stále členem vlády.

Havlíček mohl mít zvolení v podstatě jisté už v lednu. Nynější vládní koalici ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů ale tehdy rozčaroval postup poslanců ANO při projednávání návrhu na roční odklad účinnosti většiny sporného nového stavebního zákona. Opozice díky momentální převaze prosadila přerušení debaty o koaliční novele do března. Úvahy některých vládních poslanců dokonce směřovaly k tomu, že pozice šestého místopředsedy sněmovny by mohla být zrušena. Nakonec se volba koncem ledna konala, nálada v koalici ale byla podle kuloárových informací už předem taková, že Havlíčkovi hlasy nedá.

Poslanci loni v listopadu na ustavující schůzi po říjnových sněmovních volbách zvolili předsedkyní sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a vybrali i pět ze šesti místopředsedů. Stali se jimi Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO).