Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo ve čtvrtek před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut. Při hromadné srážce se zranilo šest lidí, z toho dva utrpěli středně těžká zranění. Policie nevylučuje, že na nehodě mělo podíl sněžení a prudký vítr. Nehoda se stala ve směru na Prahu, ale provoz uzavřela v obou pruzích. Ve směru na Plzeň byla dálnice neprůjezdná do 16:00. Ve směru na Prahu se provoz po odklizení havarovaných aut a ošetření vozovky obnovil ve 22:20, tedy 11 hodin od nehody. 

Šestatřicet aut se srazilo na 33. kilometru dálnice D5. Příčiny nehody policisté nadále vyšetřují. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové nelze vyloučit, že na vině jsou i zhoršené povětrnostní podmínky. „Tou dobou se přes střední Čechy přehnala sněhová vánice, může to mít rovněž vliv,“ uvedla Suchánková.

Při hromadné nehodě se zranilo šest lidí. Záchranná služba vyhlásila traumaplán, který se vyhlašuje u událostí s větším počtem zraněných. Zraněné záchranná služba přepravila do hořovické nemocnice, pražské nemocnice Motol a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Dva z nich letěli do Prahy vrtulníkem. „Hasiči ze Slaného přistavili na místo evakuační autobus, kde se mohou lidé z nehody ohřát,“ sdělila po nehodě ČTK mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

S likvidací následků nehody pomáhali hasiči s těžkou technikou. Podle informací hasičů u některých vozů unikaly provozní kapaliny. V půl sedmé večer se podařilo vyprostit všechny osobní automobily. Nákladní vozy pak hasiči odtahovali spolu s odtahovými službami ke kraji vozovky, aby se mohl povrch dálnice vyčistit. Obnovení provozu na Prahu prodlužovalo zhoršení povětrnostních podmínek, protože před půl osmou večer začalo opět výrazně sněžit. Kolem 20:00 ještě podle policie zbývalo odklidit sedm havarovaných vozů, před 22:00 už policie zveřejnila fotografii z odtahu posledního nákladního vozu.

Kvůli přistávání záchranářského vrtulníku byl provoz v místě nehody ve směru na Plzeň přerušený do 16:00, kdy byl obnoven nejprve jedním a zhruba o tři hodiny později i druhým pruhem. V opačném směru zůstávala dálnice uzavřená, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl očekával obnovení provozu kolem půlnoci.

Dopravu na objízdných trasách podle policejní mluvčí musela místy řídit policie. V některých částech se vytvářely kolony a řidiči hledali i jiné trasy.

Českem přecházela studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, které jsou spíše vzácné, uvedli meteorologové.

Sněhová vánice se odpoledne přehnala například také Jihomoravským krajem. V Brně vítr strhl lešení ze střechy Moravského zemského muzea, nikomu se ale nic nestalo. Jinde v Brně zase vítr rozmetal od opravovaného domu stavební materiál, který poškodil několik aut.

Vítr odpoledne a večer slábnul. Meteorologové ale varují před sněhovými jazyky, ke kterým se večer a v noci na pátek ojediněle přidá náledí nebo zmrazky. Na neošetřených silnicích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost, upozornili.