Nová vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) nepožádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19. Po prvním zasedání čerstvě jmenovaného kabinetu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Nynější nouzový stav vyhlášený bývalým kabinetem ANO a ČSSD tak skončí o půlnoci 25. prosince.

Premiér Fiala poté začal uvádět do svých úřadů jednotlivé ministry. Předávání ministerstev bude probíhat do sobotního odpoledne. 

Rozhodnutí o nouzovém stavu bylo jedno z prvních, která musela vláda přijmout. „Situaci sledujeme, a pokud se bude situace zhoršovat, je vláda připravena se k debatě o nouzovém stavu vrátit,“ uvedl Fiala.

Po konci platnosti nouzového stavu budou platit jen omezení uložená podle pandemického zákona. Přestane tak platit třeba omezení otevírací doby v restauracích a nočních klubech nebo zákaz pořádání vánočních trhů. Dosavadní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) doporučoval nové vládě prodloužit nouzový stav nejméně do začátku příštího roku. 

Po nástupu do úřadu začal nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ještě večer jednat s užším vedením resortu, kde chtěl projednat změnu nařízení pro školy a lyžařské zájezdy. „Chtěl bych, aby zájezdy pořádané školou pro děti do osmnácti let byly s mírným omezením tak, aby se jich mohly bezpečně účastnit všechny děti,“ řekl Válek. Na otázku, jestli bude i nadále hlavní hygieničkou Pavla Svrčinová nebo jaké personální změny chystá, odpověděl, že je předčasné je řešit. Plány, jaké má nový ministr proti variantě koronaviru s názvem omikron, chce vládě představit příští týden. 

Ještě platící nouzový stav chce ale Válek využít k omezení prodejní doby na Štědrý den pouze do 12 hodin a úplné uzavření pak 25.12. V tu dobu má přitom otevřen jen minimum obchodů. O jeho návrhu má jednat vláda. 

Zatraktivnit železnici a 200 km dálnic

Nový ministr dopravy Martin Kupka (ODS) chce v následujících čtyřech letech postavit až 200 kilometrů nových dálnic. Prioritou jsou dostavba Pražského okruhu, dálnice D1 a D35. Zároveň chce během svého funkčního období připravit ke stavbě první úseky vysokorychlostních tratí. Upraví se také slevy v dopravě. Investice i přes nutné budoucí škrty v rozpočtu by podle Kupky měly výrazně přesahovat 100 miliard korun ročně. „Nebudeme šetřit na dopravní infrastruktuře,“ potvrdil premiér Fiala.

“Musíme pohnout s dostavbou Pražského okruhu, za čtyři roky bude rozestavěna klíčová část mezi Běchovicemi a D1, severní část okruhu bude připravena k výstavbě. Stejně tak potřebujeme dokončit D1 u Přerova a rozestavět co nejvíce úsek na D35, která je alternativní spojnicí východu a západu země,“ uvedl.

Rád by také zatraktivnil železnici pro cestující – například nákupem moderních a pohodlných vagonů. Výrazně by měla pokročit stavba čtvrtého železničního koridoru, aby se zkrátila jízdní doba z Prahy do Českých Budějovic na 1,5 hodiny. „Rozestavíme také většinu staveb budoucího železničního spojení na letiště Václava Havla v Praze. A především připravíme první stavby vysokorychlostních tratí,“ popsal své plány na ministerstvu Kupka.

Plaga zůstává na školství jako náměstek

Nový ministr kultury Martin Baxa v neděli při uvedení do funkce oznámil, že chce ve vládě usilovat o to, aby se v případě lepší epidemické situace kultura vracela do normálu a vznikl jasný plán jejího fungování.

Nový ministr školství Jan Gazdík (STAN) příliš změn nechystá. Podle něj bude úřad pokračovat ve snaze uvést do života Strategii 2030+, kterou vypracovalo předchozí vedení resortu. Dosavadní ministr Robert Plaga také v úřadě zůstane jako jeho politický náměstek.

Za velké úkoly, které před Gazdíkem stojí, Fiala označil úpravu rámcových vzdělávacích programů, aby se snížil objem učiva ve prospěch kvality, nebo nastavení systému duálního vzdělání. Oba se také přihlásili k závazku udržet platy učitelů minimálně na 130 procentech průměrné mzdy.

Nastupující ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) uvedla, že za nejdůležitější považuje řešení klimatické otázky a nutné změny v energetice, zemědělství či průmyslu. V tom podle ní bude nezbytně nutná spolupráce s jinými resorty. „Spolupráce, doufám, přinese to, že budeme umět dobře a rychle čerpat finanční prostředky, abychom se s tím brzy vyrovnali,“ řekla.

Recept proti zdražování energií

Marian Jurečka (KDU-ČSL), který usedl do vedení ministerstva práce a sociálních věcí, chce co nejdříve řešit kroky, které zmírní dopady zdražování energií. Vláda chce vytvořit tým, ve kterém bude ministr průmyslu a obchodu, ministr financí, ministryně životního prostředí a ministr práce a sociálních věcí, kteří mají najít rychlé řešení pro ty, kteří se potýkají po pádu dodavatelů energií s vysokými nárůsty záloh. 

„Pomoci je třeba i malým firmám a živnostníkům, pro které mohou být nové zálohy likvidační. To je právě práce pro ministra průmyslu a obchodu,“ řekl Jurečka. Konkrétnější plány ale neřekl a chce je představit na příštím jednání vlády.  

Kromě toho na Jurečku čeká podle premiéra Fialy rozumná důchodová reforma. Její financování by se podle Jurečky ale nemělo promítnout do zvyšování pojistného nebo daní. „Máme ambice nedělat kroky, které by znamenaly daňové zatížení v České republice. Počítáme například s tím, že u náročných profesí bychom chtěli zapojit vyšší odvod u zaměstnavatele, jako je tomu například v zahraničí. To znamená, aby se z profesí, které mají dřívější odchod do důchodu, na tom více spolupodílel zaměstnavatel,“ popsal plány pro HN Jurečka, který chce také více motivovat obyvatele k individuálnímu spoření. Náklady důchodové reformy ale odhadovat nechtěl, podklady by chtěl mít hotové po Novém roce. 

Ceny energií vidí jako prioritu nejbližších dnů i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), podle kterého by mohla nově stanovená vládní skupina přijít s nějakým rozhodnutím do konce roku. Konkrétnější ale ministr nebyl a po krátkém brífinku odešel na jednání s kolegy z ministerstva. Síkela se chce také soustředit na pomoc pro podnikatele v souvislosti s pandemií covidu nebo podpořit firmy s finální produkcí v Česku.

První místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce seznámit s prací nynějšího Ústředního krizového štábu pod vedením svého předchůdce Jana Hamáčka (ČSSD). Fungování krizového řízení chce vrátit do zákonných mantinelů. Kabinet by měl podle něj jasně informovat o opatřeních proti covidu a nezavdávat pochybnosti o tom, kde vznikají rozhodnutí.

První zasedání nové vlády ve Strakově akademii.
První zasedání nové vlády ve Strakově akademii.
Foto: Jakub Plíhal

Programové prohlášení do ledna

Základní koncept programového prohlášení chce mít nový kabinet hotový začátkem ledna.  Ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) Fiala zadal, aby vypracoval harmonogram projednávání rozpočtu a pravidla pro fungování státu v rozpočtovém provizoriu.

Úřad vlády povede bývalá mluvčí občanských demokratů Jana Kotalíková, tiskovým mluvčím nového kabinetu se stal dosavadní mluvčí ODS Václav Smolka. Prvním místopředsedou vlády byl dnes v souladu s koaličními dohodami určen Rakušan.

Kabinet dále stanovil kompetence ministrů bez portfeje, tedy Mikuláše Beka (STAN) jakožto ministra pro evropské záležitosti, Heleny Langšádlové (TOP 09) jako ministryně pro vědu, výzkum a inovace a Michala Šalomouna (za Piráty) jako ministra pro legislativu a předsedu Legislativní rady vlády. Vláda také ustavila skupinu ministrů, která se začne věnovat cenám energií a souvisejícím otázkám.

Nový kabinet Petra Fialy během první tiskové konference po svém jmenování.
Nový kabinet Petra Fialy během první tiskové konference po svém jmenování.
Foto: Jakub Plíhal

Vláda opět zasedne ve středu 22. prosince a poté mezi vánočními svátky a Novým rokem, a to 29. prosince.

Programové prohlášení by mělo obsahovat i konkrétní termíny dokončení některých priorit. „Ale jsme teď v takové situaci, že je nám agenda do značné míry dána zvnějšku,“ řekl Fiala. Kabinet se nyní podle premiéra bude muset věnovat zejména koronavirové pandemii a cenám energií, přepracovat chystá také státní rozpočet na příští rok. Kabinet Andreje Babiše jej navrhl se schodkem 377 miliard korun, nastupující vláda chce deficit snížit pod 300 miliard korun.

Fiala také uvedl, že na první zahraniční cestu vyrazí na Slovensko. Předpokládá, že na začátku ledna. „Myslím si, že Slovensko je jasná volba nejen kvůli historickému spojení obou zemí, ale i proto, že naše země mají mimořádně přátelské vztahy a společné zájmy,“ poznamenal.

Netradiční jmenování

Prezident Miloš Zeman dnes novou vládu netradičně jmenoval na zámku v Lánech. Hlava státu jmenovala kabinet v podobě, v jaké mu ho Fiala navrhl před měsícem. Prezident původně oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Jmenován zatím nebyl Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. Řízením ministerstva zemědělství je dočasně pověřen předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman popřál Fialově vládě úspěch a to, aby po ní něco zůstalo. Má před sebou příležitost vyrovnat se s covidem-19 či energetickou krizí, řekl. Na to Fiala reagoval, že i když se blíží Vánoce, jeho vláda před sebou žádný odpočinek nemá. Musí pracovat od prvního okamžiku, prohlásil premiér. Ministři vloží všechnu energii do naplňování programu, dodal. 

 

Ve vládě obsadili šest postů občanští demokraté, tři získali lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vznikla místa tří členů vlády bez portfeje. Koalice Spolu a Pirátů a STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví ČR v EU zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády.

Zeman minulý pátek oznámil, že odmítá jmenovat Lipavského ministrem zahraničí. Vyčetl mu vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce nebo nízkou kvalifikaci. Fiala ale po pondělní schůzce s hlavou státu překvapivě oznámil, že Zeman jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu. Dnes při ceremoniálu kancléř Vratislav Mynář Lipavského nejprve nazval magistrem, následně se opravil a uvedl, že je bakalář.

Jmenování kabinetu se nezvykle neuskutečnilo na Pražském hradě, ale v Lánech, kde od konce listopadu prezident pobývá po své měsíc a půl dlouhé hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici. Ministři po ceremoniálu zamířili do Strakovy akademie, kde zhruba hodinu a půl jednali. Následovala první tisková konference. Na místě je přivítal bývalý premiér, který Fialovi předal dopis a klíč od korunovačních klenotů. Nyní začne nový předseda vlády uvádět ministry do úřadů, což bude pokračovat i v sobotu.