Herečka a zpěvačka Jana Fabiánová ve čtvrtek večer na sociální síti uvedla, že ji v minulosti sexuálně napadl známý psychiatr Jan Cimický. Udělala to v reakci na informaci, že Cimický má dostat medaili Za zásluhy I. stupně od prezidenta Miloše Zemana. „Sexuální predátor, který se desítky let schovává za lékařský titul, by neměl získat ocenění za zásluhy v naší zemi,“ rozhořčila se Jana Fabiánová, dcera herečky Nadi Urbánkové. Cimický to odmítl.

HN se ale po zveřejnění nařčení ozvaly další ženy, které nezávisle na sobě popisují podobnou zkušenost s psychiatrem Janem Cimickým a tvrdí, že je sexuálně napadl. Přejí si zůstat v anonymitě, redakce jejich přání respektuje.

„I já mám bohužel velmi podobnou zkušenost z roku 1990, kdy mi bylo 22 let a byla jsem hospitalizovaná v Bohnické léčebně. Do ordinace pana Cimického jsem měla vrátit tenisové rakety. On navrhl, ať se s nimi stavím v pátek odpoledne. Když jsem přišla, sestra už tam nebyla. Napřed se velmi otcovsky staral, proč se vlastně léčím v Bohnicích,“ popisuje starý zážitek jedna z žen, říkejme jí třeba Petra. Redakce její pravou identitu zná.

Psychiatrovi se podle Petřiných slov začala svěřovat a po chvíli také plakat. „Vzal mě kolem ramen a utěšoval. Najednou to přišlo. Přitiskl mě k sobě, jeho ruce na mých prsou a jeho jazyk v mé puse. Bylo to tak rychlé, tohle vůbec nečekáte od lékaře a navíc psychiatra,“ líčí žena. Byl to prý naprostý šok.

„Bez varování tak nečekaný zvrat. Pak panika, odpor a nakonec zvítězil pud sebezáchovy, kdy jsem se vysmekla, popadla věci a ani nevím, jak rychle jsem byla venku. Ještě za mnou volal, ať si koupím jeho knihu Útěk z klece, co mu právě vyšla. Neskutečný narcistní dobytek v bílém plášti. Ani nechci domýšlet, kolik bylo těch, co neměly takovou duchapřítomnost jako já a paní Fabiánová,“ říká Petra.

Svěřit se rozhodla proto, aby podpořila tvrzení Jany Fabiánové. „Svědky ani důkazy samozřejmě nemám, kdybych to tenkrát nahlásila, těžko by mi věřili, vždyť to byl renomovaný pan primář. Tehdy zneužil své postavení lékaře a teď lže do očí celému národu,“ uzavírá Petra.

Další žena, Jiřina, má podle svých slov trauma ze zážitku s Janem Cimickým dodnes, přestože se také jedná o mnoho let starou událost. „O tom, co se stalo, neví ani má nejbližší rodina a nechci si ani představit, jak by moji dnes už starší maminku taková informace zasáhla. Přeji si proto zůstat v anonymitě, ale zároveň bych ráda podpořila důvěryhodnost paní Fabiánové,“ říká Jiřina.

Podle ní je teď už jasné, že nešlo o jednorázový úlet. „Šlo o promyšlenou taktiku, kdy zneužíval svou pozici lékařské autority, aby ukájel svou sexualitu na zranitelných, mladých ženách, které se mu svěřovaly do péče. Byly jsme snadnou kořistí, protože jsme se nacházely v křehké životní situaci, zmatené a zároveň bez dostatku životních zkušeností, které učí člověka rozeznávat, co je za hranou a co je zcela nepřípustné,“ popisuje žena.

HN oslovily Jana Cimického s žádostí o reakci na fakt, že se ozvaly další ženy, popisující traumatizující zážitek s ním. „Nevím, o koho se jedná ani co popisují. Nejsem si vědom žádného profesního či osobního selhání,“ reagoval stručně Jan Cimický.