V přírodě i v lidských tělech je jich stále větší množství, přitom o nich společnost netuší téměř nic. Přitom to, o čem už vědci vědí, je přinejmenším zneklidňující. Na světě existuje zhruba pět tisíc chemických látek spadajících do skupiny PFAS, tedy per- a polyfluoroalkylovaných látek. Jedná se u umělé látky, které mají využití v mnoha výrobcích – od průmyslových mazadel přes hasicí pěny, impregnace na textil, teflonové pánve až po potravinářské papíry, které se jídlem nepromastí. Z nich se pak zejména přes odpad a odpadní vody dostávají do přírody. K lidem pak putují zpět přes pitnou vodu a potraviny. Je to začarovaný a nikdy nekončící kruh.

Nyní české senátory varoval profesor Tomáš Cajthaml, ředitel Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Jsou to látky, které se v životním prostředí vůbec nerozkládají a neustále se akumulují. Tím jsou toxičtější a toxičtější. V těle se vážou na tuky a způsobují celou řadu zdravotních problémů, zejména rakovinu,“ popisoval. V Senátu v úterý na zasedání stálé komise Voda-Sucho prezentoval výsledky svého dvouletého výzkumu, v němž se zaměřil na monitoring pitné vody v Česku. Ani pro senátory to nebyl příjemný poslech. V usnesení uvedli, že jsou zjištěním zneklidnění.

Cajthaml svůj výzkum ještě nikde nezveřejnil. Celý jej chce publikovat až v odborném vědeckém časopise.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.