V roce 2014 se pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová dozvěděla, že ji někdo sleduje. Její přítel doma v set-top-boxu objevil odposlech, lidé, které vyšetřovala, jí navíc sdělovali, že se o ni zajímá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Tušila, že jedním z důvodů může být osoba jejího známého, bývalého policisty Igora Gáboríka. Zhruba v té době se totiž Gáboríkovo jméno objevilo v médiích v několika žhavých kauzách, které přitom dozorovalo Městské státní zastupitelství v Praze, kde dělala zástupkyni vedoucí odboru závažné ekonomické kriminality.

O schůzkách s Gáboríkem a lobbistou Ivo Rittigem si psal například odsouzený ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý v deníčku, ze kterého citovala média. Rittig o něm pak jako o své spojce mluvil v prostorových odposleších z hotelu Ventana.

„Tušila jsem, že jeho osoba bude předmětem zájmu o mou osobu. Můj druh mi říkal, abych s ním přerušila kontakt, ale já se takto k přátelům nechovám,“ říká Máchová.

Byl duchem policista

Své vysvětlení přednáší bývalá elitní žalobkyně v jednací síni Obvodního soudu pro Prahu-východ. Spolu s policistou protikorupční policie Radkem Holubem a celníkem Pavlem Šímou čelí obžalobě, že vynášela informace ze spisů a předávala je právě Gáboríkovi a jeho kolegovi Vladimíru Zmrhalovi. Gáborík podle obžaloby některé z nich prostřednictvím své firmy – detektivní agentury – prodával dál, například tabákové společnosti Philip Morris. A inkasoval za to peníze.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se