Vláda v pondělí schválila strategii rovnosti žen a mužů do roku 2030. Kabinet o tom informoval na svém webu. Dokument obsahuje mimo jiné opatření na podporu vyrovnaného zastoupení mužů a žen v politice, ke snížení rozdílu ve výdělcích, k rozšíření školek či částečných úvazků.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních a evropských institucí i domácích organizací za malý podíl žen na rozhodování, velký rozdíl v odměňování mužů a žen, nízkou zaměstnanost matek malých dětí či nedostatek školek. V žebříčcích rovnosti se republika propadá. V indexu rovnosti Světového ekonomického fóra skončilo Česko 78. ze 153 států.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Strategie se zaměřuje na osm oblastí, a to na práci a péči, rozhodování, bezpečí, zdraví, poznání, společnost, vnější vztahy a instituce. Samotný materiál má 120 stran, doprovází ho pak 90 stran s rozpisem opatření. Autoři dostali 529 připomínek. Vláda dostala dokument bez rozporů. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podotkla, že ministerstva a úřady tak s opatřeními souhlasí.

Ženám ve sněmovně a Senátu připadá kolem pětiny křesel. Podle strategie se od roku 1996 do posledních voleb podíl žen ročně v průměru zvedl v dolní komoře o 0,33 procentního bodu a v horní komoře o 0,15 procentního bodu. Zastoupení 40 procent by tak ženy dosáhly ve sněmovně za půl století a v Senátu za 70 let, vyplývá ze strategie. Podle ní by do konce příštího roku měly být hotové varianty změny zákonů k vyrovnanému zastoupení v politice.

Do deseti let by se měl snížit propad ve výdělcích žen a mužů na stejných pozicích a se stejnou prací z 11 na šest procent. Ve veřejném sektoru by průměrný platový rozdíl měl klesnout z 16 na deset procent. Do konce příštího roku by měla vzniknout koncepce navýšení platů ve feminizovaných odvětvích, a to hlavně ve školství, zdravotnictví a sociálních službách.

Do konce roku 2023 by se měla uzákonit povinnost zaměstnavatelů zveřejňovat v inzerátech výši základní složky platu. Do zákoníku práce by se měl dostat i zákaz doložek o mlčenlivosti. Do konce roku 2023 by se měla zavést pravidelná valorizace minimální mzdy a předložit zákon o sociálním bydlení.

Výrazně by mělo přibýt míst ve školkách a dětských skupinách. Mladší školáci by měli mít nárok na místo ve družině. Překonávat by se měly stereotypy ve vzdělávání, více dívek by se mohlo věnovat technice a více hochů sociálním či pedagogickým oborům.

Počítá se s motivací mužů k zapojení do péče, a to díky osvětě i změně zákonů. Více mužů by pak mělo chodit na rodičovskou a otcovskou dovolenou. Strategie poukazuje i na to, že se muži dožívají nižšího věku než ženy. Zanedbává se u nich prevence a přehlížejí se příznaky nemocí. U žen se zase podle výzkumů přehlíží bolest, zlehčují se diagnózy a ordinují antidepresiva. Nové léky se vyvíjejí hlavně pro muže, píše se ve strategii.

První dokument na podporu rovných šancí přijala v roce 1998 tehdejší vláda. Poslední strategii schválil kabinet v roce 2014. I tento materiál počítal se snížením rozdílů ve výdělcích či se zvýšením zastoupení žen v politice. Opatření se ale nepřijala.

Odměny pro zdravotníky

Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně vyčleněno 12 miliard korun, schválila v pondělí vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek řekl, že by zdravotníci měli dostat odměny v květnové výplatě. Odměny pro zdravotníky se budou odvíjet podle skutečně odpracovaných hodin v období od 1. října do 28. února. Dotační program bude vyhlášen v úterý.

Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie koronaviru odměny od 15 tisíc do 50 tisíc korun podle profese a činnosti. Sociální pracovníci krajů a radnic a pracovníci odborů ochrany dětí by pak měli získat 25 tisíc korun. 

Lidé, u kterých bude podezření na jihoafrickou mutaci covidu nebo se mutace potvrdí, smí nově opustit izolaci až po 14 dnech a PCR testu, řekl ministra zdravotnictví Jan Blatný. Česká republika podle jeho vyjádření žádá o převoz dvou pacientů do zahraničí, nemocnice musí ještě doplnit dokumenty. Může se to ještě vyřešit v rámci ČR, řekl.

Blatný také apeloval na firmy, aby k testování zaměstnanců nevyužívaly veřejná testovací místa. Vládní opatření vyžaduje testy uvnitř firmy.

Vláda v pondělí také prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Státní hmotné rezervy shromáždí zásoby antigenních testů pro veřejný sektor a školy. K 2,4 mil. pořízených pro školy koupí dalších víc než 7 milionů.

Mimo jiného vláda také jednala o prodloužení termínu pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, tedy o měsíc později, v elektronické verzi pak až do 1. června. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist