Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou v půlce března vystřídá Pavla Svrčinová, nynější šéfka Krajské hygienické stanice Ostrava. Zlepšit chce hlavně trasování, které se ani po roce pandemie nedaří. Data k pátku ukazují, že za posledních čtrnáct dní nebylo obvoláno přes dvanáct tisíc kontaktů a že do čtyřiadvaceti hodin se podaří obvolat jen přes šedesát procent nakažených. "Pozitivně testovaným s podezřením na britskou mutaci voláme v 80 procentech případů do 24 hodin, jejich rizikovým kontaktům v 94 procentech do 24 hodin," brání se v rozhovoru pro HN Rážová. Případy britské mutace mají podle ní přednost.

Právě tato mutace společně s nedůsledným dodržováním přijatých opatření a faktem, že nakažení nenahlásí všechny své rizikové kontakty, podle Rážové nepříznivě ovlivnila situaci v Česku. "Důsledkem je pak to, že hygiena nemůže rizikové kontakty vytrasovat, tito lidé pak nejsou v karanténě a v případě pozitivity mohou nákazu šířit dál," vysvětluje Rážová pro HN další problémy spojené s trasováním.

Rážová byla už v minulosti kritizována za špatné manažerské řízení, nedařilo se jí totiž přesvědčit krajské hygieny, aby pracovaly v novém systému Daktela, ve kterém se trasování provádí. Premiér Andrej Babiš ji zase kritizoval za to, že málo komunikovala s veřejností. 

Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. O tom, že uvažuje o výměně hlavní hygieničky, informoval po středečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš o víkendu vyjádřil nespokojenost s prací některých vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru. "Kde je hlavní hygienička?" řekl premiér v neděli v CNN Prima News.

Babiš v ČT uvedl, že Svrčinovou, která má Rážovou nahradit, považuje v oboru za jednu z nejlepších. Doufá v to, že půjde do médií a bude tváří, které lidé uvěří. "Myslím, že to není pro členy vlády, aby dělali nějaké predikce (epidemie), které se potom nenaplní. To už jsme měli několikrát," řekl premiér.

Sedmapadesátiletá Svrčinová vede moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici od loňského ledna. Je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin jako auditorka na celoevropské úrovni. O funkci hlavní hygieničky se před pěti lety ucházela ve výběrovém řízení, kvůli novému služebnímu zákonu jí ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi.

Svrčinová ČTK řekla, že hygienici musí hlavně trasovat a důsledně dohledávat kontakty nakažených. Pro hygieniky chce ale nastavit maximální limity, více mají pomáhat call centra. Uvedla, že si nedělá iluze o tom, že by s denními přírůstky nad 1500 případů nákazy za den v kraji byli hygienici schopní vše vytrasovat. "Vyberou se ty nejdůležitější případy, což pro mě jsou teď mutace, které by měli trasovat hygienici, a ten zbytek budou muset trasovat call centra. Ten mechanismus se musí nastavit," uvedla Svrčinová. Rezervy vnímá v informovanosti veřejnosti o koronaviru.

Na facebookové stránce Svrčinové byl loni v říjnu sdílen příspěvek, který dnes romská organizace Romea na Twitteru označila za rasistický. "Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu Facebook nepotřebuju," řekla k tomu ČTK Svrčinová. "Nic takového není v mém vlastním přesvědčení a rozhodně tyto pocity žádné nemám, že bych byla rasistka," uvedla večer v pořadu České televize Události, komentáře. Odmítavě se k příspěvku na Twitteru vyjádřil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Babišovo vyjádření ČTK zjišťuje.

Svrčinová vedle řízení krajské hygieny působí také na lékařské fakultě v Ostravě. Loni v červenci ji tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval, aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. "Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá," reagovala tehdy Svrčinová.

Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už předtím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu nezvládla svou práci v počínající epidemii.