Cesta předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka do Španělska není dobrým signálem, řekl ve čtvrtek při uvedení Jana Blatného (za ANO) do funkce ministra zdravotnictví premiér Andrej Babiš (ANO). Podle médií Faltýnek, který minulý týden rezignoval na funkci prvního místopředsedy hnutí ANO, vyrazil v sobotu do Málagy a ve čtvrtek se vrátil zpět do Česka. Babiš uvedl, že se mu to nelíbí.

Podle serveru CNN Prima News Faltýnek do Španělska odletěl v sobotu. Jeho cesta následovala den po zveřejnění fotografií, podle kterých se sešel s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v restauraci, ačkoliv ty musí být kvůli vládním opatřením zavřené. Faltýnek se kvůli kauze vzdal role v ANO, o jeho pokračování v čele poslaneckého klubu mají rozhodnout jeho členové.

Po čtvrtečním návratu do Prahy Faltýnek svoji cestu do zahraničí zlehčoval. "Jsem zločinec a je potřeba mě opravdu zastřelit, vyhodit. A to bude nejlepší řešení," řekl ironicky novinářce České televize, která na něj spolu s dalšími novináři čekala na letišti.

Babiš na tiskové konferenci apeloval na to, aby občané dodržovali koronavirová opatření a omezili kontakty. Faltýnkovo chování se mu v tom kontextu nelíbí. "Neznám detaily, ale není to dobrý příklad. Potom, co došlo k té kontroverzní schůzce, tak to určitě není dobrý signál ze strany pana Faltýnka. A mně se to nelíbí," řekl Babiš.

Premiér čelil v létě rovněž kritice kvůli zahraniční cestě. Podle opozice se choval papalášsky, když občany vyzýval k trávení dovolené v Česku a sám odletěl v srpnu na řecký ostrov Kréta. "Hotel jsme měli už zaplacený, tak jedu. Peníze ale budu utrácet hlavně v Česku. Dvakrát v lázních Třeboň a jednou v Mariánských Lázních," řekl v létě Babiš Lidovým novinám.