Finální verze prvního ze dvou evropských auditů, ve kterých Evropská komise prověřovala dotace pro Agrofert a střet zájmů Andreje Babiše, potvrzuje závěry předběžné zprávy zveřejněné před půl rokem. Uvádí to týdeník Respekt na svém webu. Odvolává se přitom na dva nezávislé zdroje obeznámené s průběhem řízení a obsahem dokumentu. Během dne pak definitivnost auditu potvrdila Evropská komise a připustila to i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Premiér Andrej Babiš přitom od neděle finálnost auditu popírá.
Podle finální verze auditu je premiér Babiš ve střetu zájmů a skutečnost, že jako šéf vlády ovlivňuje dotační politiku a z ní díky Agrofertu sám profituje, je podle auditorů v rozporu s unijními pravidly. To by mohlo znamenat zpochybnění dřívějších i budoucích dotací pro Agrofert a především to, že by Česká republika mohla vracet už proplacené dotace. Otázkou je, v jaké výši.
Andrej Babiš v pondělí na rádiu Impuls prohlásil, že poslední verze auditu o jeho střetu zájmů není verzí definitivní. Česko podle něj může do dvou měsíců uplatnit připomínky. Premiér tak zopakoval nedělní vyjádření ministerstva pro místní rozvoj, podle kterého bude úřad připravovat českou odpověď, včetně případných připomínek, ve spolupráci se všemi dotčenými resorty.
"Bakalův Respekt neříká pravdu, protože to samozřejmě není definitivní zpráva, a já teda nevím, co potvrdil, ale v každém případě není pravda, co zveřejnila Česká televize a Bakalův Respekt, že je to konečná podoba auditní zprávy," řekl Babiš Impulsu. Podle premiéra bude zprávu komise Česko odmítat stejně, jako odmítalo její původní verzi z května.
To, že jde o finální zprávu, ale řekl pro Radiožurnál mluvčí Evropské komise. "Skutečně jde o finální zprávu,“ uvedl. "Nejdříve musíme – v daném termínu – zaslat český překlad zprávy. Poté budou mít české úřady dva měsíce na to, aby zaslaly zprávu, jak plní obsažená doporučení,“ dodal mluvčí. Česko tak má zmiňované dva měsíce využít k tomu, aby přijalo opatření doporučená evropskými auditory. Lhůta se začne počítat od chvíle, kdy do Prahy dorazí český překlad anglického originálu, který obdrželo české ministerstvo pro místní rozvoj v pátek. Komise zároveň trvá na tom, že obsah zprávy je tajný.
"Z pohledu komise je to asi konečný audit, ale z pohledu ČR to určitě není, že ČR to bude akceptovat. Určitě ne, je to záležitost paní ministryně (pro místní rozvoj Kláry) Dostálové (nestr. za ANO). Já bych doporučil počkat, jak se vyjádří paní Dostálová," řekl později Babiš médiím.
O několik minut později jako první Deník N informoval, že finálnost auditu potvrzuje i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. To samé potvrdila ve stejnou dobu redakci Respektu také místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO). Veřejnost se podrobnosti auditní zprávy může podle Jourové dozvědět nejdříve poté, co česká strana dodá Bruselu svou reakci. "Zda bude po skončení auditního procesu zpráva zveřejněna, to bude záležet na auditním orgánu," podotkla dnes Jourová. Na auditní zprávě se podle ní nic měnit nebude a délka samotného procesu bude záležet na české reakci.
Po dvouměsíční lhůtě, kterou bude mít Česko na reakci po převzetí českého překladu anglické verze auditu, rozhodne Brusel o dalším postupu v závislosti na odpovědi Prahy. Obě strany se poté mohou další měsíce dohadovat o částce, která by případně měla být vracena do unijních fondů.
Pokud podle článku 145 z unijního nařízení o fondech členský stát, jehož se kontrola Evropské komise týká, nepřijme závěry šetření, pozve jej komise na slyšení. Tam dostane příležitost vysvětlit svůj postoj, případně po slyšení předložit další informace. Poté "v zájmu uplatnění finančních oprav přijme komise prostřednictvím prováděcích aktů rozhodnutí do šesti měsíců", uvádí zmíněný článek.
Komise může Česku nařídit vrácení financí, pokud by podle jejího závěru byly peníze vyplaceny z unijního rozpočtu neoprávněně. Předběžný audit, jehož text na jaře unikl do médií, hovořil přibližně o 450 milionech korun, které získal Agrofert ze strukturálních fondů. Praha ale poté může verdikt komise napadnout u evropského soudu.
Auditem komise by se mohl zabývat Evropský parlament. Kontrolní výbor parlamentu má už tento týden navrhnout projednání výsledku prošetřování střetu zájmů Andreje Babiše. "Budeme požadovat jeho plné zveřejnění v souladu s doporučením ombudsmanky EU. Projednání by mohlo proběhnout už na první schůzi v lednu 2020," řekl HN europoslanec KDU‑ČSL Tomáš Zdechovský, podle nějž jde o stanovisko Evropské lidové strany (EPP), tedy největší frakce v Evropském parlamentu. Zdechovský je jejím koordinátorem v kontrolním výboru, což znamená, že v něm má na starosti vypracovávání společných postojů EPP.
V pondělí večer europoslanec Mikuláš Peksa (piráti) jménem své europarlamentní frakce Zelení/ESA vyzval Evropskou komisi ke zveřejnění zprávy o auditu ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Zaslal kvůli tomu dopis eurokomisaři pro rozpočet a správu Johannesi Hahnovi. Peksa je také členem výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu a na jeho čtvrtečním zasedání chce vyzvat k vyslání mise europoslanců do Česka.
V předběžné auditní zprávě z konce května se uvádí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů i přesto, že přesunul své podniky do svěřenských fondů. Podle Evropské komise tak firmy ze skupiny Agrofert nemají nárok na evropské dotace. České úřady navíc nedokázaly střetu zájmů zabránit, přestože to byla jejich povinnost. "Pan Babiš je skutečným vlastníkem společností holdingu Agrofert a má přímý ekonomický zájem na jeho úspěchu," upozornili mimo jiné auditoři.
Ve zprávě je dále dopodrobna rozepsané, jak Babiš může uplatňovat svá rozhodovací práva ve firmě a při rozdělování evropských peněz. "Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert," tvrdí zpráva komise týkající se investičních dotací pro průmyslové podniky.
Krátce poté dorazila do Česka další předběžná auditní zpráva, která se týkala investičních dotací do zemědělství. Měla zároveň mluvit o střetu zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana. Ten tyto závěry odmítl a upozornil na údajné chyby auditorů. Podle jeho informací se autoři zprávy odkazují na články, které v legislativě neexistují. Druhá část zprávy pak řeší mimo jiné pochybení a možné problémy v oblasti administrace dotací. Jde tedy hlavně o postupy úředníků.
V souvislosti s druhou auditní zprávou přestal Státní zemědělský a intervenční fond proplácet projekty Agrofertu, které byly schváleny po 9. únoru 2017. V tento den vložil premiér své firmy do svěřenských fondů, protože začala platit novela zákona o střetu zájmů. Na konci letošního listopadu ale fond proplácení dotací Agrofertu obnovil. Rozhodnutí se týká dvou projektů dohromady za 51,2 milionu korun. Fond tvrdí, že neexistuje právní důvod pro jejich další zadržení.
Brusel vykládá český zákon nesmyslně, tvrdí Babiš
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v neděli ještě před zveřejněním zjištění Respektu uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Na zveřejnění auditu prý nemá vliv. Řekl to v Otázkách Václava Moravce České televize. Evropská komise zaslala audit české straně v pátek.
Audit podle Babiše není konečný. Poukazoval na to, že komise dopracovala audit jen "několik minut" před tím, než skončila a začala fungovat nová komise. "Jestli se to zveřejní, nebo nezveřejní, já na to nemám žádný vliv," prohlásil premiér.
Premiér také řekl, že Evropská komise pro něj není autoritou. „Evropská komise nemá patent na rozum. Protože nemá co vykládat české zákony. Nechápu, jak si může Evropská komise dovolit vykládat české zákony, zákon Lex Babiš proti Babišovi,“ dodal Babiš.
S tím ale nesouhlasí čeští politici. Například místopředsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná si myslí, že Babiš se mýlí v případě kompetencí Evropské komise. "Jsem přesvědčená se znalostí věcí, že dokument o střetu zájmů je nadřazen českému právu," řekla europoslankyně České televizi.
Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa má premiér pravdu, protože rozhodnutí je možné přezkoumat soudy. "I v případě subsidiarity jde (v případě Evropské komise) o orgán výkonné moci a je možné ho přezkoumat, a to jak soudy v České republice, tak Evropským soudním dvorem," uvedl Filip.
Podle proděkana Právnické fakulty UK Michala Tomáška výklad unijního práva přísluší jedině Soudnímu dvoru EU, výklad národního práva pak národním soudům. "Na druhé straně výklad národního práva soudy členských států musí být vždy ve světle unijního práva. Nad rámec tohoto obecného konstatování se mně zdá, že záběr Evropské komise do výkladu českého práva v příslušné auditní zprávě je poměrně masivní," dodal Tomášek.
Ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka řekl České televizi, že české ministerstvo pro místní rozvoj by mělo auditní zprávu zveřejnit. Je podle něj ve veřejném zájmu, aby se do ní mohla veřejnost podívat.
"Z toho tajení a nervozity je evidentní, že ten audit dopadl v neprospěch premiéra Babiše," řekl České televizi Ondráčka. Znamená to podle něj, že komise potvrdila svůj původní verdikt, že Babiš je ve střetu zájmů. Babiš tak podle Ondráčky lhal v posledních třech letech, kdykoli řekl, že neovládá holding Agrofert nebo že není ve střetu zájmů. Babiš by proto podle něj neměl zůstat premiérem.
Babiš naproti tomu nazval Transparency International udavačskou neziskovkou. "Toho zkorumpovaného udavače nepotřebuji komentovat," řekl. "Protože bere peníze od státu, od ministerstev a dělá politiku," zdůvodnil obvinění ze zkorumpovanosti.
Babišův střet zájmů: Dotační podvodník nemůže zůstat v čele vlády, říká Ondráčka
Místopředseda vládní ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček v pondělí uvedl, že neměl možnost se s obsahem auditu seznámit, ale že očekává, že ho ministerstvo pro místní rozvoj představí vládě. Poté by se podle jeho předpokladů dokumentem mělo zabývat grémium ČSSD. Do té doby nechtěl předjímat další postup.
"Opakovaně jsme ale říkali, že pokud bude skutečně nutné nějaké korekce udělat, nemělo by to být z veřejných rozpočtů, neměli by to platit daňoví poplatníci," upozornil. Podle Petříčka by také bylo na místě, aby ministerstvo pro místní rozvoj sdělilo veřejnosti, co výsledky auditu znamenají pro Česko, přestože je auditní zpráva tajná.
V úterý ráno by se také měli sejít šéfové všech parlamentních stran kromě hnutí ANO. Stranám by mělo jednání umožnit koordinovat další postup v kauze, účastnit se podle představ předsedy pirátů Ivana Bartoše, který schůzku incioval, měli i zástupci vládních sociálních demokratů, předseda ČSSD Jan Hamáček to ale odmítl. "Dokud nebudu znát obsah zprávy a návrh dalšího postupu ze strany ministerstva pro místní rozvoj, nebudu se žádných jednání mimo vládu účastnit," uvedl. Piráti i další strany požadují především zveřejnění dokumentu, Bartoš navrhuje i jeho projednání v kontrolním výboru Sněmovny a na plénu komory.
Návrh zprávy Evropské komise z konce května:
Návrh zprávy Evropské komise by Hospodářské noviny on Scribd
Babišův střet zájmů: Dotační podvodník nemůže zůstat v čele vlády, říká Ondráčka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist