Evropská komise do Prahy poslala závěrečnou auditní zprávu týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ve vztahu k čerpání peněz z evropských fondů. Potvrdila to HN mluvčí českého zastoupení u EK Magdalena Frouzová. "Dnes poslala Evropská komise anglickou verzi finální auditní zprávy týkající se regionálního fondu, kohezního a sociálního fondu českým úřadům. Auditní proces nadále trvá a je proto důvěrný. Komise nemůže komentovat obsah," uvedla v pátek večer pro HN Frouzová. Obsah auditu redakce zjišťuje.

V první verzi své zprávy auditoři konstatovali, že Babiš ve střetu zájmů je, protože stále ovládá své bývalé firmy. Navrhli, aby Česko kvůli tomu do evropského rozpočtu vrátilo stovky milionů korun, které Babišův holding Agrofert získal. Premiér Agrofert převedl do svěřenských fondů.

Auditem komise by se mohl zabývat Evropsky parlament.  "Kontrolní výbor Evropského parlamentu navrhne příští týden projednání auditu Evropské komise o výsledku prošetřování střetu zájmu Andreje Babiše s tím, že budeme požadovat jeho plné zveřejnění v souladu s doporučením ombudsmanky EU. Projednání by mohlo proběhnout už na první schůzi v lednu 2020," řekl HN europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, podle nějž jde o stanovisko Evropské lidové strany (EPP), tedy největší frakce v Evropském parlamentu. Zdechovský je jejím koordinátorem v kontrolním výboru, což znamená, že v něm má na starosti vypracovávání společných postojů EPP.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se